Kendi Saldırgan Davranışlarınızı Kendiniz Ortaya Çıkarırsınız ( Kişisel Gelişim Yazıları )

Kendi Saldırgan Davranışlarınızı Kendiniz Ortaya Çıkarırsınız ( Kişisel Gelişim Yazıları )

Kişisel Gelişim Yazıları
PAYLAŞ

Kendi Saldırgan Davranışlarınızı Kendiniz Ortaya Çıkarırsınız ( Kişisel Gelişim Yazıları )

Şimdi, insanların neden başkalarını saldırgan bir tu­tumla eleştirdiklerine bakalım. Görüşme ortamlarında Zor İn­sanlara karşı kendi olumsuz tepkilerinizle nasıl savaşacağını­zı anlatan bölümde, kendi öfkeniz veya düşmanlık İlişlerinizle nasıl başa çıkacağınızı göstermiştik.

Başka ortamlarda veya ilişkilerde de, öfke ve düşmanlığın altında yatan ana veya Te­mel Mantıksız İnanç değişmez; yani 2 Numaralı Temel Man­tıksız inanç. Yalnızca, içinde bulunduğunuz durumun özel­liklerine göre değişik türevleri ortaya çıkabilir. (Öfkeyle nasıl başa çıkacağınızı anımsamak için öfke üzerine yazılan bölü­mü yeniden okuyun.)

Öfke ve düşmanlık, kişi kendisini engellenmiş veya haksızlığa uğramış hissettiğinde ortaya çıkarken, kişiler arası ilişkilerde saldırgan davranış, kişinin kendisini tehdit eden durumlarda kırılgan ve güçsüz hissetmesine karşı bir savun­ma olarak benimsenmiş olabilir.

Linda arkadaşını eleştirme konusundaki davranışlarını terk ettikten ve bunların yerine daha mantıklı inançlar koyduktan sonra, kendisine kabul edilmez gelen davranışları girişken bir tarzda, yapıcı olarak eleştirebilir ve bu tarzda davranmanın meyvesini de toplar.

Patricia Jakubowski ve Arthur J.Lange, Girişken Seçe­nek isimli kitaplarında, saldırgan davranışı destekleyen dokuz inançtan söz ediyorlar:

 

  • İyi olmak için kazanmam lazım.
  • Sert davranmazsam beni dinlemezler.
  • Dünya düşmanca bir yer ve ben de sağ kalmak için saldır­gan olmalıyım.
  • Ödün vermek kaybetmek anlamına gelir.
  • Bir etki bırakmalıyım.
  • Her şey benim istediğim şekilde olmalı.
  • Bazı insanlara ulaşmamın tek yolu saldırganlık.
  • Benim haklı onların haksız olduğunu kanıtlamalıyım.

 

Dünya adil olmak zorunda; insanların bana kötü davran­ması katlanılamaz bir durum.

Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK