Kiracı Elektrik, Su ve Doğalgaz Borcunu Ödemezse Ne Yapılır

Kiracı Elektrik, Su ve Doğalgaz Borcunu Ödemezse Ne Yapılır

Ekonomi ve Borsa Yorumları
PAYLAŞ
Kiracı Borçları Hakkında Karikatür

Bir çok ev sahibinden duyduğunuz kiracım elektrik, su ve doğal gaz parasını, site aidatlarını ödemeden kaçtı gitti, daha ben evimi kiracıya vermem. Çevremizde sıkça ev sahibi olanların, kirada olan evleri hakkında sorun yaşadıkları, kiracılar ile özellikle ödemeler noktasında problemle karşılaştıkları yönünde sözler duyarız. Ülkemizde ev sahibi – kiracı ilişkisi, yasalar ile düzenlenmiş ve son dönemde daha sıkı denetimlere tabi olan bir konu olsa da kimi zaman kiracı ya da ev sahibi tarafında yaşanan bazı sorunlar nedeniyle, önemli borç problemleri açığa çıkabiliyor.

 

Ev sahibi ve kiracı arasında kira kaynaklı yaşanan sorunlarda, temelde kiracının daireden çıkarılması kesin bir sonuç gibi algılansa da elektrik, su ve doğalgaz gibi konularda ev sahiplerini ilgilendiren önemli hususlar bulunuyor. Özellikle ev sahipleri açısından bu borçların kiracı tarafından üstlenilmemesi durumunda yaşanacaklar hakkında sıkça sorular sorulduğunu görüyoruz.

 

Peki, kiracınız elektrik, su ve doğalgaz borçlarını üstlenmez ya da ödemez ise ne olur? Kiracınızın ansızın, bu borçlarını ödemeden evinizden ayrılması durumunda ne yapmanız gerekiyor. Faturalar hususunda sahiplenmenin kime ait olduğu neden önemli? Merak ettiğiniz tüm sorular hakkında aşağıda detaylar bulabilirsiniz.

Kiracı Borçları, ev, anahtar, konut

Kiracı Elektrik, Su ve Doğalgaz Borcunu Ödemezse Ne Yapılır?

Kiracı ve ev sahibi arasında ilerleyen dönemde problemler yaşanmaması adına, ev sahibinin her konuda net ve açık olması, özellikle elektrik, su ve doğalgaz gibi abonelikler noktasında kiracısını, bu abonelikleri üstlenmesi gerektiği yönünde bilgilendirmesi gerekir. Yasal olarak her ne kadar engellenmek istense de halen abonelikleri ev sahibine ait olacak şekilde anlaşma yapan pek çok kişi bulunmaktadır.

Kiracınızın oturduğu süreç içerisinde abonelikleri üstlenmemesi ancak bir süre faturaları ödemesi sizde yanlış bir algı oluşturabilir. Faturaların size ait olduğu durumlarda kiracınızın bu aboneliklerin karşılığını ödememesi halinde, ilerleyen dönemde gelebilecek tüm faturalandırma ve cezalar size ait olacaktır.

Kiracınızın, elektrik, su ve doğalgaz aboneliğini üstüne alması ancak faturalarını ödemeden evinizden ayrılması durumunda anlaşma ile abonelikleri üstüne aldığı için tüm sorumluluğun ona ait olduğunu bilmelisiniz. Ev sahipleri açısından düzenli olarak takip edilmesi gereken en önemli şey aidat olup diğer ödemeler hususunda sorumluluğun kiracınızda olduğunu bilerek hareket etmeniz doğru olacaktır.

 

Not: Kiracılar konusunda genelde kötü örnekler verilmektedir. Ancak bu tüm kiracıların kötü olduğu anlamına gelmez. Toplam kiracılar arasında düşük bir yüzdesel sayıya sahip olan kötü niyetli ve karakterli kiracılar yüzünden hepsini suçlamak yerinde bir davranış olmaz. O yüzden ilk yapılacak şey doğru kiracıyı seçmek olacaktır. Doğru kiracıyı seçtiğinizde ödenmeyen borç diye bir kavram ile uğraşmak zorunda kalmazsınız.

BİR CEVAP BIRAK