Kireç nedir? Nerelerde kullanılır, Nasıl Oluşur

Kireç nedir? Nerelerde kullanılır, Nasıl Oluşur

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Kireç, kireç taşının yaklaşık 800 – 1400 derece arasında pişirilmesi sonucunda elde edilen su ile karıştırılması durumunda hava ya da suda katılaşma özelliğine sahip olan, beyaz renkte, inorganik bağlayıcı olarak bilinir. Bugün başta yapılar olmak üzere tarım alanlarında ve daha pek çok yerde kullanılabilmektedir.

 

Kireç, bağlayıcı maddeler arasında oldukça eski bir madde olup geçmişten günümüze değin farklı alanlarda farklı amaçlar doğrultusunda kullanılmıştır. Özellikle Babil, Mısır, Finike, Hitit ve Persler döneminde bağlayıcı madde olarak kullanılan kireç, Roma döneminde inşaatlarda kullanılmaya başlanmıştır. Türkler açısından bakıldığında ise horasan harcı olarak kullanılan kireç, genellikle tuğla örücü ya da yapı malzemesi olarak tercih edilmiştir.

 

Kireç Nerelerde Kullanılır ve Nasıl Oluşur?

Tabii kireç ve dolomatik olarak dile getirilen kireç taşları iki ayrı çeşit üzerinden satışa sunulmaktadır. Tabii kireç taşı, bileşiminde oranca %90 oranında kalker bulunduran tortul bir kayaç olup dolomatik kireç taşı, karbonat yanında, magnezyum karbonatta içermektedir. Yağlı kireç olarak dile getirilen türde ise pişirme ve söndürme olmak üzere iki ayrı aşama bulunmaktadır.

 

Pişirme işleminde kalsiyum kireci 900 -1000 derecelik fırınlarda pişirildikten sonra su ile muamele edilmektedir. Söndürme işleminde ise su ile işlem görüldüğü için CaO olarak kullanılamayacak kireç, kullanılabilecek forma dönüştürülmektedir.

 

Kireç Kullanım Alanları

İnşaat sanayinin vazgeçilmezlerinden olan kirecin kullanım alanlarına bakıldığında sadece inşaat olmayın sanayinin farklı alanlarında da yoğun biçimde kireç kullanılmakta olduğunu görebilirsiniz. Gerek doğrudan gerek ise dolaylı bir şekilde farklı sanayi ürünlerinin imalatında kullanılmakta olan bir kimyasaldır. Yurdumuzda sönmemiş kireç üretiminin yıllık miktarına baktığımızda yaklaşık olarak 10 milyon ton civarında bir üretim olduğunu görmekteyiz.
  • METALÜRJİ VE MADENCİLİK( Demir – çelik, demir dışı metal )
  • YAPI MALZEMELERİ (İnşaat-harç ve sıva katkısı, otoklav-gazbeton, karayolları )
  • ÇEVRE REHABİLİTASYONU(Sucul-içme, atık su, çöp suyu arıtma, körfez-göl ph dengelemesi, atık çamurlarının kaplanması, dere ıslahı, gaz-baca gazı desülfürizasyonu, katı ortamlar-toprak ıslahı)
  • KİMYA ENDÜSTRİSİ(Anorganik, organik)
  • TARIM(Gübreleme)
  • DİĞER ENDÜSTRİLER(Gıda, deri, cam, refrakter, kâğıt, PVC, lastik)

Kireç oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olup günümüzde sürekli artan çeşitliliğe sahiptir. 20.yy’ın başlarında yalnızca inşaat alanlarında kullanılan kireç, sonraki süreçte kimya endüstrisinde, tarım alanlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Bugün yoğunluk olarak inşaatlardan çıkan kireç, daha çok kimya endüstrisi, otomotiv sanayinde ve refrakter endüstrisinde kullanılmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK