Kırmızı Et ve Tavuk Eti Nasıl Saklanmalı

Kırmızı Et ve Tavuk Eti Nasıl Saklanmalı

Kolay ve Pratik Tarifler
PAYLAŞ

Sağlıklı bir hayat sürdürmek için sağlıklı beslenmek ve düzenli egzersiz yapmak önemlidir. Ancak sağlıklık beslenme deyince de besinlerin gdolu değil doğal olması ayrıca ürünlerin saklama koşullarına uygun olması önemlidir. İnsan beslenmesinde önemli yer tutan Beyaz ve Kırmızı Et tüketimi ülke gelir seviyesi arttıkta daha da fazlalaşmaktadır. Fakat tüketim miktarının arttığı bu ortamda daha fazla beyaz ve kırmızı et alınmakta, bu alınan ürünlerin tüketilmeyen kısımları ise saklanılmaktadır. Peki bu ürünleri nasıl saklamalıyız ? İşte Yanıt…

 

Besin değeri açısından oldukça önemli gıda ürünleri arasında yer alan, içeriğinde bulunan vitamin ve mineraller ile vücudun ihtiyacını önemli oranda karşılayan kırmızı et ve tavuk eti, düzenli tüketim halinde yararlı etkiler sağlamaktadır. Genellikle bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus, tüketimin kararında olmasıdır. Faydalı olmasına karşın et ürünlerinde aşırı tüketim, ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

 

Anlık olarak hazırladığınız eti, hemen tüketmek istemiyor ve ilerleyen dönemde tüketmek üzere saklamak istiyorsanız doğru ve uygun saklama koşullarını bilmelisiniz. Et ürünleri, üzerinde hızla bakteri üremesi ve zararlı organizmaların çoğalması, aynı zamanda özellikle yaz aylarında et ürünlerinin hızla bozulması nedeniyle dikkatle saklanmalı ve saklama koşullarına uyulmalıdır.

 

Genellikle birçok et ürününün dondurularak bir hafta ya da daha uzun sürelerde saklanabileceği düşünülmektedir. Kısmen bazı balık türlerinde bu durum geçerli olmasına karşın aylarca süren saklama koşullarının et ürünleri için çok da uygun olmadığını bilmelisiniz. Aşağıda sizler için derlediğimiz bilgilerde kırmızı et ve tavuk eti saklama yöntemlerine göz atabilirsiniz.

 

Kırmızı Et ve Tavuk Eti Saklama Yöntemleri

Etlerin saklama koşullarına ilişkin pek çok bilgi bulunmakla birlikte yapılan araştırmalarda işlenmemiş bir çiğ etin buzdolabında yaklaşık üç gün boyunca saklanabileceği belirtilmektedir. Daha uzun süreli durumlarda etin dondurulması gerekirken aynı zamanda ani çözülme ve nem gibi durumlara karşı, uygun bir folyo ile sarılması önerilmektedir. Poşetin ya da folyonun iyi kapanması ve hava almaması ise en önemli detay olarak bilinmelidir.

Derin Dondurucuda Tavuk ve Et Saklama

Dondurucuda saklanacak olan et için uygun sıcaklık değeri en az -18 olarak belirlenirken mümkün olduğunca diğer gıda ürünlerinden ayrı bir bölgede saklanması gerekir. Buzdolabı içerisinde çiğ tavuk ve kırmızı et bir iki gün saklanabilmekte, pişmiş tavuk ya da kırmızı et ise ortalama 2 – 3 gün soğuk koşullarda durabilmektedir.

 

Dondurucu koşullarına baktığımızda ise buzdolabından farklı olarak yukarıda belirtilen sıcaklık aralığında çiğ tavuğun parça olarak dokuz ay kıyma ya da kırmızı etin ise 2 – 3 ay saklanabildiği, pişirilme halinde ise bu sürenin 2 – 6 ay arasında değiştiği belirtilmektedir. Ancak bazı uzmanlar Kırmızı Etin Derin Dondurucu da 6 ile 12 Ay Kadar Saklanabildiğini Belirtse de siz yine de 6 Ayı geçirmemeye çalışın.

Alaattin KEŞOĞLU

BİR CEVAP BIRAK