Kış Aylarında Ne Yemeli, Nasıl Beslenmeli?

Kış Aylarında Ne Yemeli, Nasıl Beslenmeli?

Sağlık
PAYLAŞ
Kış Aylarında Beslenme

İnsan Hayatında Beslenmenin Yeri ve Önemi Günümüzde Karşımıza Çıkan Beslenme Sorunları Yüzünden Karşımıza Çıkan Obezite ve Sağlık Sorunları Yüzünden Daha da Fazlalaşmıştır.

Kış aylarında soğuk havanın etkisi nedeniyle bağışıklık sistemi zayıflamakta, bakteri ve virüs kaynaklı pek çok sağlık sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu dönemde genellikle beslenme konusunda C vitamini tüketimi ve sebze ağırlıklı besinlerin alınması önerilirken kış sebzeleri, aynı zamanda sağlık sorunlarına karşı sizi korumaktadır. Doğrudan bir beslenme önerisi sunmadan kış döneminde öncelikle dengeli beslenme hususunda dikkatli olmalısınız.

Bağışıklık sisteminin zayıflamasıyla birlikte gerek kapalı ortamlar gerekse de kalabalık alanlarda hastalıklar daha hızlı yayılmaktadır. Çevrenizde bulunan hasta kişiler ile temas kurmanız, soğuklara karşı gerekli önlemleri almamanız, hastalığın sizi de yakalamasına ve uzun süre etkilemesine neden olmaktadır. Bu dönemde yapacağınız ilk şey soğuklara karşı kendinizi korumak olmalıdır.

Beslenme hususunda ise kış aylarında mutlaka tüketmenizi önerdiğimiz bazı gıdalar bulunmaktadır. Bu besinler ve başta sebzeler, gerek antioksidan içeriği bakımından zengin olması gerekse de vücudun ihtiyaç duyduğu besin elementlerini içermesi sebebiyle çok daha zinde ve sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

Kış Sebzeleri

Kış Aylarında Ne Yemeli, Nasıl Beslenmeliyiz?

Kış döneminde sebze ağırlıklı beslenilmesi pek çok uzman tarafından önerilirken bu besinler hem sağlığınız hem de bütçeniz açısından size önemli faydalar sağlayacaktır. Örneğin bu süreçte tüketilmesi tavsiye edilen gıdalar arasında ilk sırada brokoli yer almaktadır.

Brokoli bağışıklık sisteminin güçlenmesini sağlamakta, kalsiyum açısından zengin olması nedeniyle D vitamini ihtiyacını karşılamaktadır. İdrar yollarında çıkan sağlık sorunlarıyla birlikte lif içeriği zengin olması nedeniyle sindirimde de önemli avantajlar sağlamaktadır.

Kereviz, antioksidan etki bakımından zengin gıdalardan birisidir. Sindirim sistemi üzerinde yararlı etkileri bulunan kereviz aynı zamanda damarlar üzerinde olumlu etkiler yaratmakta, kolesterol problemine karşı sizi korumaktadır.

Bir diğer sebze önerisi ise lahana olarak öne çıkıyor. A, B ve C vitaminleri bakımından zengin bir depo olan lahana, kış soğuklarına karşı sizi koruyacak besinler arasında yer alıyor. Cilt ve bağırsak sağlığı açısından sağladığı yararlar ise dikkat çekiyor.

Uzmanlar tarafından kış sürecinde özellikle tüketilmesi önerilen diğer sebzeler ise karnabahar, pırasa, ıspanak ve havuç olarak sıralanırken bu besinlerin düzenli olarak alınması söylenmekte.

Kışın Hangi Yiyecekleri Yemeli Sorusu Hakkında Görüş ve Bilgilerinizi paylaşmak ister misiniz ?

BİR CEVAP BIRAK