Kızılayın Görevleri Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde

Kızılayın Görevleri Nelerdir Kısaca Maddeler Halinde

Öğrenci Ders Notları
PAYLAŞ

Kamu Yararına Faaliyet Gösteren Bir Kurumdur.

Kızılay nedir?

Ülkemizdeki en önemli kurumlardan biri olan Kızılay Salgın Hastalık, Yangın, Sel Felaketi, Deprem ve Savaş gibi durumlarda zarar görerek zor duruma düşenler ve yoksul olan kişilere yardım etmek amacıyla faaliyet gösteren bir kurumdur.

Almış olduğu bağışlar ile yaşamını sürdürmektedir. Kızılayın Tarihçesine bakıldığında 1868 yılında kurulduğunu görmektedir.
O tarihde kurulmuş olan  Mecruhin-i Asakir-i Osmaniye Muavenet Cemiyet (Osmanlı Yaralı Askerlere Yardım Cemiyeti) isminde olan bir dernek olarak faaliyetlerine başlamıştır.

Ancak daha sonra takvimler 1877 senesini gösterdiğinde Hilali Ahmer adını almıştır. Cumhuriyet yönetimine geçildikten sonra Ulu Önder Atatürk tarafından verilen bir öneri ile 1935 yılında Türkiye Kızılay Cemiyeti adını almıştır daha sonra 1947 yılında yapılan değişiklik sonucunda da  Türkiye Kızılay Derneği adını almıştır. Bu yardım kurumunun temelini Macar Abdullah Bey Olarak Tanınmakta Olan Tıbbiye Mektebinde Jeoloji Öğretmeni olarak görev yapan Miralay Abdullah Bey Atmıştır.

Günümüzde Gönüllü hemşire ve evler için Hastabakıcı yetiştirme kursları, Hemşire okulları, Mülteciler için misafirhaner, hastaneleri, aşevlerini bünyesinde barındıran Kızılay derneğinin Afyon ilinde bulunan maden suyu ve soda tesisi de bulunmaktadır. Kurumun kan bağışı için toplum yararına faaliyet gösteren Kan Bankaları da Bulunmaktadır.

Kızılayın Görevleri Nelerdir

Kızılay, ülkemizde doğa olayları ve doğal afetler yanı sıra savaş gibi durumlarda meydana gelen kayıpları en aza indirme ve ilk müdahaleyi gerçekleştirerek temel ihtiyaçların karşılanmasını sağlamada görev almaktadır.

Meydana gelen Doğa olaylarında zarar gören şahıslara yaşamsal zaruri ihtiyaçlar olan+ çadır, battaniye, giysi ve yiyecek yardımları yapar. Olası afetlerde kullanmak için gerekli olan bu maddeleri depolar.

Yoksul, zor durumda kalmış, kimsesiz ve düşkünler için aşevleri açar.

Sağlık merkezleri kurar. Kurmuş olduğu kan bankası sayesinde halkın yaptığı kan bağışlarını kabul eder,  kan lazım olanlara bu kanları verir.

Sağlık alanında ihtiyaç duyulan hemşireleri yetiştirmek için okullar açar.

Savaş esnasında sağlık merkezleri kurar.

Gezici sahra hastaneleri kurar.

Kızılay, özellikle doğal afetler sonrasında ilk müdahaleyi gerçekleştirerek zor durumda kalan kişilerin ihtiyaçlarını karşılamakta, harici olarak meydana gelebilecek kayıpları en aza indirmektedir.

Yalnızca bu tür olaylarda değil doğal döngü içerisinde de ihtiyaç sahiplerine ulaşan kızılay, sağlık merkezleri ve kan bankası sayesinde kan bağışlarını almakta, ihtiyaç hallerinde kanları kişilere ulaştırmaktadır.

Kendi alanı içerisinde yetiştirilmek üzere personel ihtiyacını yine kendi açtığı okullarla karşılayabilen kızılay, savaş anlarında gezici sahra hastaneleriyle birlikte sağlık merkezlerinin oluşturulmasını sağlamakta ve ihtiyaç sahiplerine ulaşmaktadır.

Kısa Ve özet biçimde Kızılay hakkında bilgileri sunduk. Umarım yararlı olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK