Klavye ve mouse alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Klavye ve mouse alırken dikkat edilmesi gerekenler?

Bilgisayarlar
PAYLAŞ

Teknoloji çağında yaşayan insanların vazgeçilmezlerinin başında akıllı cep telefonları ve bilgisayarlar gelmektedir. Mobilite arttıkça insanlar daha fazla bir şekilde teknolojik ürünlerden yararlanmakta ve yaşantılarını teknoloji sayesinde daha konforlu hale getirmektedir. Bu teknolojik ürünlerden bilgisayar ile bir çok bilgiye ulaşabildiğimiz gibi eğlence amaçlı da kullanmaktayız. Bilgisayarın en önemli bileşenleri arasında yer alan klavye ve mouse, genellikle belirli bir kıstas olmadan gelişigüzel tercih edilen parçalar arasında yer almaktadır. Örneğin alacağınız klavyenin boyutları, fonksiyonları ya da yaptığını iş ile ilişkisi son derece önemlidir. Ayrıca bilgisayarınızın bulunduğu alan ve sahip olduğu genişlik itibariyle klavyenizi ne ve nasıl konumlandıracağınızı belirlemeniz gerekir.

Mouse seçiminde ise tuş sayısı, kablosuz ya da kablolu oluşuna göre tercih yapılması gerekir. Aşağıda klavye ve mouse alırken dikkat etmeniz gerekenler hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

 

Klavye ve Mouse Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Klavye alırken ilk olarak isteklerinizi göz önünde bulundurmanız gerekir. Örneğin oyun oynayan biriyseniz klavyenizin içereceği fonksiyonlar ve kullanım biçiminin elinize uygun olmanız gerekir. Yine klavyenizin masanız ya da konumlandıracağınız alan ile uyumlu olup olmadığını göz önünde bulundurun ve tercihinizi bu yönde şekillendirin.

 

Günümüzde daha çok kablosuz mouseların kullanılmaya başlandığını düşünürsek sizin de bu yönde tercih yapmanız klavyenizi yalnızca masanızda değil pek çok alanda kullanmanıza yardımcı olacaktır.

Mouse seçiminde ise klavye seçimine benzer şekilde ne amaçla kullanacağını belirlemeniz gerekir. Oyun oynuyor ya da daha çok iş amacıyla kullanıyorsanız mouseun klavye ile uyumlu olan sürümlerini ya da fonksiyonel ürünleri kullanabilirsiniz. Eğer tercihiniz mouse uzaktan da kullanmak yönündeyse kablosuz Mouselar ile pil ya da farklı şarj üniteleriyle çalışan Mouseları tercih etmeniz yararlı olacaktır. Oyuncu Mouseleri diğer mouselere göre daha gelişmiş özelliklere sahiptirler. Daha yüksek bir performans sunan ve daha dayanıklı olan bu oyuncu mouse fiyatları diğer modellere göre oldukça pahalı seviyede olmaktadır.

 

Ancak her zaman içinde çok yüksel fiyatlı ürünler yada çok ucuz fiyatlı ürünleri tercih etmemelisiniz. Öncelikle aldığınız ürün karşılığında beklentinizin ne olduğuna karar vermeniz gerekmektedir. Yani hemen alelacele Fiyat açısından ise çok ucuz ya da çok pahalı seçeneklere yönelmeniz gerekmiyor. İhtiyaçlarınız ve kullanıcı deneyimlerini göz önünde bulundurarak seçim yapabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK