Konuşurken dikkat edilmesi gereken kurallar madde madde

Konuşurken dikkat edilmesi gereken kurallar madde madde

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ

Günlük hayatta insanlar karşılıklı olarak iletişim kurmak ve anlaşmak için ilk olarak konuşma yoluna başvurmaktadır. Konuşma, bir insanı diğer canlılardan ayıran en önemli yetilerden birisi olup aynı zamanda duygu ve düşüncelerin diğer kişilere aktarılmasını sağlayan önemli bir araçtır. İnsanlar bir ihtiyaç olarak duygu ve düşünceleri yanında aynı zamanda edindiği tecrübeler ve görüşlerini de birbirlerine konuşarak anlatmaktadır.

Konuşmaya ihtiyaç açısından bakıldığında ise insanın kendini yalnız hissetmemesi ve diğer insanlar ile ilişki kurması için konuşmaya ihtiyacı vardır. Bugün devletlerarası büyük sorunlar dahi kurulan diyaloglar ve konuşma ile büyük oranda çözülebilmektedir. Ancak kurulan bu iletişim güçlü ve etkili olması, kalıcı hale gelebilmesi için konuşma sırasında dikkat edilmesi gereken bazı temel kurallar bulunmaktadır. Bu kuralların bir kısmı yazılı olarak bildirilirken bir kısmı insanın doğuştan beri elde ettiği kazanımlar sonucunda oluşur.

 

Konuşurken Dikkat Edilmesi Gereken Kurallar

Konuşurken mutlaka dinleyiciler ile göz teması kurulmalıdır. Bu etkili konuşmanın ilk adımı olup aynı zamanda anlatılmak istenenin daha iyi aktarılmasını sağlayacaktır. Yine uzun cümleler kurmaktan kaçınılmalı, kullanılan her sözün ya da kelimenin doğru yerde kullanıldığına emin olunmalıdır. Konuşurken sık, sık duraklamak, gereksiz kelimeler kullanmak ve tonlamalara dikkat etmemek, konuya hakim olunmadığı izlenimi uyandırabilir.

 

Anlatılan konuya hakim olmanı durumunda gerekli yerlerde mutlaka tonlama yapmak, konuşmaya duygu katmak, sevinç, üzüntü ya da kederi aktarmak etkili konuşma yapmanızı sağlayacaktır. Ayrıca gereksiz hareketlerden kaçınarak konuşmada beden dilinden faydalanmak çok daha etkili olmanızı sağlar.

Genellikle pek çok insanın yaşadığı ortak sorunlardan birisi olsa da bunu önlemenin basit yolları bulunmaktadır. Konuşma sırasında bazen konudan uzaklaştığınız ya da sorulan sorular ile farklı yöne ilerlediğiniz durumlar olabilir. Tekrar konuya dönmek istediğinizde kesin ve net yanıtlar vererek, anlatılmak istenen ana konuya dönüş yapmak yararlı olacaktır.

Güzel ve Etkisi Konuşmak İçin Yapılacaklar

1- Düzgün bir diksiyona sahip olarak konuşmak isteyenlerin en önemli silahı sesidir. Karşımızda ki insanın bizi rahatlıkla duyabileceği bir ses tonuyla çok yüksel ya da çok alçak olmayan sürekli dalgalanmayan sabit bir ses tonu ile konuşmamız bizim daha etkili konuşmamıza yardımcı olacaktır. Bunun için diyafram kullanarak nefesimizi ayarlayarak ani ses çıkış ve inişlerinin önüne geçebiliriz.

 

2- Anlaşılabilir olmak için sahip olduğumuz organların tam ve etkili çalışması gerekmektedir. Bu organlar çene, yanak kasları, dudak ve dilimizdir. Bu uyumu sağlamak için zaman zaman çene, dil ve dudak egzersizleri yapmamız yararlı olacaktır.

 

3-) Doğru söyleyemediğiniz veya yanlış biçimde söylediğiniz sözcükleri hatasız söylemek için dişlerinizin arasına kalem sıkıştırdıktan sonra doğru biçimde söyleyene kadar tekrarlamak ve o sözcüklerin içinde bulunduğu tekerlemeleri tekrarlayarak başarılı olabilirsiniz.

 

4- Yazı yazarken kullanılan noktalama işaretlerinin yerlerine konuşma sırasında da uyarsak duraklamamız ve vurgulamada bulunmamız gereken yerde vurguda bulunmamız bizim yapmış olduğumuz konuşmanın daha duygusal ve etkileyici olmasını sağlar.

 

5- Konuşma yaparken iletişim sırasında beden dilinizi kullanmanız yani iletişiminizi mimik ve jestler ile desteklemeniz daha etkili ve göz alıcı olmanıza yardımcı olur. Doğru ve akıcı biçimde konuşmanın yanıda beden dili de kullanılarak yapılan bir sunum veya toplantı oldukça etkili olacaktır.

6- Kitap okumaktan hiç bir zaman vazgeçmeyin. Unutmayın ki kitap okuyarak kelime dağarcığına etkilediğiniz yeni kelimeleri doğru yazımı ve okunuşu ile kullanarak daha etkileyici bir iletişim kurabilirsiniz.

 

7- Türk Dili ve İmla Kurallarına uygun biçimde kurulmuş bir cümle her zaman için doğru sonuca ulaşmanızda daha yardımcı olacaktır. Devrik cümle kullanılarak yapılan konuşma akıcı olmayacaktır, akıcı olmayan bir konuşma ise istenilen etkiyi ortaya koymayacaktır. Onun için en önemli kurallardan biri düşünerek konuşalım ve devrik cümleleri mümkün mertebe kurmayalım.

 

8- Bir topluluk önünde konuşacak veya bir sunumu paylaşacak olan kişi için yapılacak şeylerin başında heyecanını yenmek gelmektedir. Ürkek ve titrek bir ses ile özgüven eksikliği ile yapılan konuşma başarısızlığın yolunu açar. O yüzden önce kendimize güveneceğiz heyecanımızın önüne geçeceğiz titrek olmayan kendinden emin bir ses tonuyla anlatmamız gerekenleri birer birer anlatacağız.

 

9- Toplum önünde rahat olamıyorsak eğer bu problemin önüne geçmek, yenmek ve özgüvenimizi artırmak için çevremizde bulunan insanlarla sohbet ederek iletişim yeteneğimizi ve kendimize güvenimizi artırmaya çalışmalıyız.

BİR CEVAP BIRAK