Cesaretli ve Korkusuz İnsan Nasıl Olurum ?

Cesaretli ve Korkusuz İnsan Nasıl Olurum ?

Kişisel Gelişim Yazıları
PAYLAŞ

Korku insanın doğasında olan ve zaman zaman hepimizin yaşayabileceği bir duygudur. İnsan bazen bir böcekten korkar bazen karanlıktan bazen yalnız kalmaktan. Hayatın her alanında insanın korkuları olabilmektedir. Fakat bazı insanlar vardır ki onlar korkularını büyük ölçüde yenmişlerdir onlara korkusuz ve cesur insan denilir. Bir çok insan onları örnek alır onlar gibi olmak ister ve nasıl korkusuz olurum sorusuna yanıt arar.

 

Cesaretli Olmak İstiyorum

Korkusuz olmak hiç kuşkusuz pek çok insanın hayalidir. Çevremizde bulunan bazı kişilerin bu konuda daha avantajlı olduğunu ve daha atak davrandığını görebiliriz. Öncelikle bunun gelişimle yakından ilişkili olduğunu yetişme tarzı, bulunulan ortam ve yaşam şekli gibi pek çok faktör etkisinde geliştiğini bilmelisiniz. Zor şartlar altında yaşayan ve yaşamını bu şekilde idame ettirmek zorunda kalan insanlar genellikle korkusuz olma noktasında daha açık olurlar.

Yine çoğunlukla kaybedecek bir şeyi olmayan insanların daha açık ve korkusuz olduğu yönünde söylemleri sıkça duyarız. Bir anlamda bu geçerli bir durum olmasına karşın her insanın zaafları ölçüsünde geçersiz olabileceği bilinmelidir. Aşağıda korkusuz bir insan olma yolunda bazı bilgiler bulabilirsiniz.

 

Korkusuz Bir İnsan Nasıl Olunur?

Korkusuz olabilmek için ilk adımda sizden daha cesur olduğuna inandığınız ya da cesaretini açıkça sergileyebilen insanlar ile bir arada bulunmaya onları gözlemlemeye çalışınız. Ancak korkusuz ve cesur olmanın mantıksız hareket etmek olmadığını unutmayın. Atacağınız yanlış adımlar ya da alacağınız kararlar yaşamınızı doğrudan etkileyebilir.

 

Bir diğer husus ise bu durumun tamamen düşünce yapısıyla alakalı olduğudur. Korkularınızı hangi yönde şekillendirmek istediğinizi belirlemeniz ve onlar ile yüzleşmeniz, atacağınız ikinci adım olmalıdır. Fakat yüksekten korkuyorsunuz diye yüksek bir binanın çatısında kontrolsüzce gezmeniz korkularınızı yenmenizi sağlamayacaktır.

 

Dirençli olmak, çevre baskısına boyun eğmemek bu konuda en önemli hususlardan birisidir. Çoğu insan yetişme döneminde baskı altında olması ve kısıtlamalara tabi tutulması nedeniyle pek çok doğal duyusunu köreltmektedir. İç güdülerinize güvenmek ve mantık çerçevesinde karar vermek korkusuz olmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca mümkün olduğunca bu konuda destek almanız, sizi mutlu eden şeyleri düşünmeniz, hayatı dolu, dolu yaşamak adına yarınlara umutla bakmanız yardımcı olacaktır.

Not: Korkusuz olmak güzel bir duygudur ancak bazen insanlara istemedikleri hatalar yaptırabilecek ölçüde cesaretli hareket eder insan. Ve aşırı cesaretin sonucunda telafisi mümkün olmayan hatalar koyar ortaya. Onun için orantısız ve aşırı cesaretten uzak mantıklı ve ölçülü bir cesaret ile hareket etmeli…

BİR CEVAP BIRAK