KPSS B ve A Grubu Ne Demek

KPSS B ve A Grubu Ne Demek

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
KPSS Nedir, KPSS A ve B Ne Demek

Öncelikle KPSS Nedir Tanımlayalım ;
Kamu Kurumlarında istihdam edilecek olan sözleşmeli ve kadrolu personelin tespit etmek amacıyla yapılan sınavlar bütünüdür. Tek Yıllarda ve Çift Yıllarda yapılan Sınavlar nitelik olarak farklılık göstermektedir. Per sene Temmuz ayı ilk Cumartesi ve Pazar günü yapılan KPSS Sınavı Kamu Kurumlarının Öğretmen ve Uzman Kadrolar olan A Grubu Kadroları için yapılmaktadır, Çift yıllarda yapılan sınav ise Hem Öğretmen, Uzman kadroları hemde B Grubu Personel Alımları İçin yapılmaktadır.

KPSS Sınavında A ve B Grubu Kadrolar Hakkında Bilgi

Kamu kurumlarında istihdam edilmek isteyenlerin girmiş olduğu KPSS sınavı ile ilgili olarak KPSS A ve B Grubu Nedir Açıklıyoruz.
İlk defa KPSS sınavına girenler ve kamu görevlerine ilk defa atanacak olanlar için KPSS A ve B grubu oldukça karışık gelebilir. Genel Yönetmelik içerisinde yapılacak sınavlara ilişkin KPSS A ve B grubu ayrılmış olup atamalarda her yıl ya da iki yılda bir yapılan sınav sonuçları esas alınmaktadır.

KPSS A Nedir

KPSS A Grubu Nedir? A Grubu Kadrolar Nelerdir?

KPSS A grubunda her yıl yapılacak olan sınava göre alım yapılmaktadır. Bu sınav sonucunda ilgili kurumlar ihtiyaç duyduğu personel oranlarını ve niteliklerini kendi internet sayfaları ile haber portallarında yayınlayabilir. Bu kurumlara yapılacak alımlarda belirlenen puan türü ve aralığı karşılanmalıdır.

KPSS A grubunda mesleğe ilişkin yapılacak alımlar kurum tarafından belirlenen özel mevzuatlara göre yapılır. Başvuran adaylar arasında yapılacak yazılı ve sözlü sınav ile asıl unvana ilişkin atamalar gerçekleştirilir. Örneğin Kaymakam Adaylığı, Müfettiş Yardımcılığı ve Uzman Yardımcılığı gibi…

KPSS A Grubu Kadrolar Hakkında Bilgi Video

KPSS B Grubu Nedir? B Grubu Kadrolar Nelerdir?

KPSS B Nedir

KPSS B grubu ise ÖSYM tarafından merkezi sistem aracılığıyla ataması yapılan ve KPSS sonuçlarına göre alınan personel grubudur. Örneğin Hemşire, Mühendis, Hizmetli, Memur ve Koruma Görevlisi gibi kadrolara bu grup içerisinde atama yapılır.

KPSS B grubunda her iki yılda bir gerçekleştirilen sınav sonucunda göre atama yapılmaktadır. Bu sınav için KPSS sınavına girildikten sonra ÖSYM tarafından ilan edilen tercih kılavuzunda ilgili kurumlara ilişkin boş kadrolar arasından tercih yapılmaktadır.

KPSS B Grubu Kadrolar Hakkında Bilgi Video

Türkiye’nin Güncel Bilgi Kaynağı Olmaya Adayız

BİR CEVAP BIRAK