Kripton özellikleri nelerdir? Kullanım Alanları Kısaca

Kripton özellikleri nelerdir? Kullanım Alanları Kısaca

Kimya Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Kripton Elementi Hakkında Bilgiler

Periyodik cetvelde VIII A grubunda yer alan bir element olan Kripton, kuru hava içerisinde atmosferin milyonda birlik dilimini oluşturmaktadır. 1898 tarihinde Sir William Ramsay tarafından keşfedilen bu element helyum, neon, argon ve ksenon gazları ile birlikte bulunmuştur.

Kr sembolü ile ifade edilen Kripton, 36 atom numarasına ve 83,80 g/mol atom ağırlığına sahiptir. Soygaz sınıfında yer alan, gaz formunda bulunan Kripton, beyaz görünüme sahiptir. Oldukça renksiz olmakla birlikte kokusuz ve tatsız bir gazdır.

 

Kripton Özellikleri ve Kullanım Alanları

Kripton, yukarıda sayılı olan gazlar ile birlikte keşfedilmesine karşın, sıvılaştırılmış havanın damıtılması sonucunda bulunmuştur. Atmosfer içerisinde eser miktarda yer alan Kripton diğer gazlar ile floresan lambaların üretiminde değerlendirilmektedir. Kr-86 izotopu ile turuncu ışınım yapan Kripton, 1983 tarihinde metrenin tanımlanması amacıyla kullanılmıştır.

Havaya oranla yaklaşık üç kat daha ağır yapıya sahip olan element sıcaklığın dört derece altına düşmesi durumunda donmaya başlayacaktır. Oldukça az sayılacak düzeyde kimyasal bileşik oluşturan Kripton, uranyumun parçalanması ve diğer nükleer reaksiyonlar sonucunda radyoaktif izotoplar açığa çıkarabilir.

 

Havada damıtma ve oksijen üretimi sürecinde eser miktarda açığa çıkan Kripton, günümüzde havaalanlarında işaret lambalarında, elektrik ampullerinde, maden ocaklarında ve flaşlarda kullanılmaktadır. Doğal halde bulunan Kripton, Kr-78, Kr-80, Kr-82, Kr-83, Kr-84 ve Kr-86 izotoplarından oluşmaktadır. Toplamda 20 radyoaktif izotopa sahip olan Kriptonun izotopları içerisinde Kripton-85 10,76 yıl yarılanma süresine sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK