Kromun özellikleri nelerdir? Kullanım Alanları Kısaca

Kromun özellikleri nelerdir? Kullanım Alanları Kısaca

Kimya Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Periyodik çizelge de IV B grubunda yer alan kimyasal bir element olan Krom, sert ve kolay kırılabilen metal olarak bilinir. Genel görünüm açısından gümüş – beyaz karışımı bir renge sahip olan Krom, kimyasal ifadesi ile Cr sembolüyle gösterilir. Atom numarası 24 olan elementin atom ağırlığı ise 51,996 g/mol’dür.

Krom eldesinde kullanılan en önemli yataklar kronit minerali olup sınırlı oranlar dahilinde çeliğin sertleştirilmesi amacıyla kullanılabilmektedir. %10 – 26 arasında krom içeren çelik ya da demir alaşımları halinde kullanılabilmektedir. Kral suyu ya da nitrik asitten etkilenmeyen Krom, HCl ya da H2SO4’de az çözünmektedir.

 

Krom Özellikleri ve Kullanım Alanları

Doğada doğrudan kromu saf olarak elde etmek mümkün olmayıp genellikle diğer elementler ile bileşik halinde bulunabilmektedir. Çoğunlukla alüminyum, demir ve magnezyum ile sarılı olan kromit, iyonlar ile bileşik halinde bulunur. Dünyada En Fazla Krom Madeni Rezervine Sahip Olan ve Krom filizi yatakları bakımından zengin kaynaklara sahip olan ülkelere bakıldığında Güney Afrika, Rusya ve Zimbabve ilk sıralarda yer alırken Rusya özellikle 1700’lü yıllardan itibaren yatakları değerlendirmeye başlamıştır.

 

Krom filizi elde edilmesinde kaynağın ne yönde kullanılacağı işlemeye doğrudan etki etmektedir. Bu yöntemler ya da uygulama alanları arasında Metalürji, paslanmayı önleyici madde üretimi ve kimya endüstrisinde olmak üzere üç ayrı alanda değerlendirme mümkündür.

Krom Nerelerde Kullanılır

Kromun kullanım alanları;

  • Silah Üretimi Sırasında
  • Otomobil Parçalarının Üretimi Sırasında
  • Uçak ve Gemi Üretiminde
  • Paslanmak Çelik Üretiminde

Sektörel olarak ana kullanım alanlarını açıkladık. Gelelim detaylı olarak kullanıldığı yerlere.
Kullanım alanları incelendiğinde ise 20.yy öncesi ve sonrası iki ayrı dönem olarak ele alınabilir. Önceki dönemde daha çok kimya sanayinde tercih edilen Krom, sonraki süreçte, metalürji ile birlikte paslanmaz çelik üretimi ve kaplama amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle yüksek hızda hareket eden araçlar da motor bölümünde silindir kaplaması amacıyla kullanılan Krom, parlak bir görünüm yaratması sebebiyle farklı ürünlerde de tercih edilmektedir. Diğer kullanım alanları ise matkap milleri, katalizör ve tekstil boyalarıdır.

Sizlerde Krom Madeni Hakkında Bilgilerinizi ve Kullanım Alanları Konusunda Eklemek İstediklerinizi paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK