Kur, Parite, Çapraz Kur Nedir?

Kur, Parite, Çapraz Kur Nedir?

PAYLAŞ
Kur, Parite, Çapraz Kur ve Para Nedir?

Günümüzde finansal piyasalardan kopuk bir hayat yaşama şansına sahip değiliz. O yüzden finansal piyasalara dair terimleri öğrenmek yararlı olacaktır. Genellikle borsa ile ilgilenen, döviz ya da diğer para birimleriyle yakın ilişkide olan kişilerin merak ettiği kavramlar arasında kur, parite ya da çapraz kur gibi kavramlar bulunmaktadır. Çevremizde ve özellikle medya organlarında para piyasaları konusunda bilgi sunan kişilerin sıkça dile getirdiği bu kavramlar, özü itibariyle basit bir tanıma sahip olmasına karşın geniş bir içeriği taşımaktadır.

 

Aşağıda kur, parite ya da çapraz kur ifadeleri hakkında daha detaylı bilgiler bulabilir, merak ettiğiniz konular hakkında kısa bilgilere ulaşabilirsiniz.

 

Kur Nedir?

Kur, ulusal paranın yabancı paralar karşısında değeri ya da diğer ifade ile fiyatını göstermektedir. İki türlü incelenmekle birlikte bunlar alış ve satış kuru olarak tanımlanır. Alış kuru, döviz ya da efektif alışlar karşısında uygulanan kurdur. Satış kuru ise alış kurunun zıttı olacak şekilde döviz ya da efektif satışlar karşısında uygulanan kurdur.

 

Ülkemizde uygulanan sistem içerisinde T.C Merkez Bankası tarafından ilan edilen kurlar, bankalar ya da özel finans kuruluşları tarafından ilan edilen kurlar ve serbest piyasa içerisinde oluşan döviz kurları bulunmaktadır.

Kur Sözlük anlamı
ad
  1. 1.
    yabancı paraların ulusal para cinsinden değeri.
  2. 2.
    kurs.

Parite Nedir Sözlük Anlamı

Parite Nedir?

Parite, borsa ya da forex gibi piyasalarda çiftler halinde işlem yapılan para birimlerini ifade etmek üzere kullanılmaktadır. Bir diğer ifade de ise ülke para biriminin bir diğer para birimi karşısında ki değeri tanımı kullanılır. Basit bir örnek ile ifade edilmek istenirse EUR/USD paritesi, USD/TRY paritesi ifadesi örnek gösterilebilir.

İki ayrı sınıf altında farklı birimlerle incelenen paritede kullanılan ana sınıflar ise majör ve minör paritelerdir.

Parite Sözlük Anlamı
ECO.
ad
  1. iki ülke parasının karşılıklı değeri.

Çapraz Kur Nedir?

Çapraz Kur Nedir, sözlük anlamı

Sıkça kullanılan kavramlardan bir diğeri olan çapraz kur, iki döviz arasındaki ve her birinin bir diğer (üçüncü) döviz ile olan paritesiyle tanımlanmaktadır. Birden fazla ulusal paranın, arasındaki kurun temel bir para üzerinde hesaplanması işlemidir. Bu hesaplamada baz alınan para birimi çoğunlukla ABD dolarıdır. Diğer birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de aynı şekilde hesaplama yapılmakta, Merkez Bankası tarafından dolar tabanlı çapraz kurlar ilan edilmektedir.

Çapraz Kur Sözlük Anlamı
 ECO.
  1. üç ülke parasının belirlenmiş karşılıklı değerlerini gösteren oran.

Bu kavramları bilmeniz sizin için fayda sağlayacaktır.

BİR CEVAP BIRAK