Kurtuluş Savaşı İle İlgili Kısa Yazı, Kompozisyon, Makale Örneği

Kurtuluş Savaşı İle İlgili Kısa Yazı, Kompozisyon, Makale Örneği

İnkılap Tarihi
PAYLAŞ
Kurtuluş Savaşı Resimleri

1919 – 1922 yılları arasında yaşanan ve bir ulusun var olma mücadelesi verdiği Kurtuluş Savaşı, yalnızca bu üç yıllık süreç zarfında değil hem öncesi hem de sonrasında savaşın yarattığı izler ile devam etmiştir. Tarih boyunca çeşitli dönemlerde yaşanan büyük savaşlarda verilen önemli mücadeleler, Türk milletinin her dönem bağımsızlık isteğini açığa vurmasını sağlamıştır.

1915 yılında Osmanlı Devletinin son döneminde verilen Çanakkale Savaşı, Türk milletinin yaşadığı topraklardan pay almak isteyen devletlerin, azılı bir mücadeleye girişmesini ve büyük bir yenilgi alarak topraklarımızı terk etmesini sağlamıştı. Ancak Kurtuluş Savaşı, en az Çanakkale Savaşı kadar önemli olup devletin içeriden işgal edildiği ve Ankara’ya ulaşmak üzere olan düşman ordularının durdurulduğu bir savaştır.

93 harbinden sonra başlayan süreçte Osmanlı Devleti, hem mali hem de toprak bütünlüğü açısından büyük bir yıkım içerisindeydi. Her yanı kuşatılmış ve sürekli savaş tehdidi altında olan insanlar, bu yıkımın etkisinde yaşam mücadelesi verirken ekonomik anlamda da tamamen bitmiş bir devlet bulunmaktaydı. Ancak Kurtuluş Savaşı, devletin halkla birlikte yeniden şahlandığı bir dönemi ortaya çıkarmıştır.

3 Boyutlu Kurtuluş Savaşı Resimleri

Kurtuluş Savaşıyla ilgili Kısa Yazı, Kompozisyon

Kurtuluş Savaşı Türk tarihi içerisinde en önemli ve en dikkat çeken savaşlardan birisidir. Bir milletin batılı devletlere karşı yaşam mücadelesi verdiği bu savaş, Birinci Dünya Savaşı sonrasında başlayan süreçte, hali hazırda Çanakkale’de büyük kayıplar vermiş olan devletin son bir hamle ile bağımsızlığını sürdürme isteğini göstermektedir.

Türk milleti adına pek çok yeni olaya gebe olan ve bugünkü Türkiye Cumhuriyetinin temellerini atıldığı Kurtuluş Savaşı, milletin yeniden bir olduğu devletine sahip çıktığı ve her yaştan insanın ülkesini savunmak üzere mücadele ettiği anlara tanık olmuştur. Nitekim yıkılış sürecinde olan ve her anlamda büyük kayıplar yaşayan devlet, tüm olumsuz şartlara karşın destansı bir mücadele örneği göstermiştir.

Çanakkale Savaşında olduğu gibi Kurtuluş Savaşında da milletimiz büyük, acı kayıplar vermiştir. Vatanın her evladı dönmemek üzere gittiği cephelerde batılı devletlere karşı topraklarını savunmuş, savaş sonunda yeni ve bağımsız bir devletin temelleri atılmıştır.

Kurtuluş Savaşı İle İlgili Kısa Yazı, Kompozisyon, Makale Örneğine Katkıda Bulunmak İster misiniz Kendi Kompozisyon ve Yazılarınız ile. 

BİR CEVAP BIRAK