Libido Nedir? Nasıl Artırılır, Ne İşe Yarar?

Libido Nedir? Nasıl Artırılır, Ne İşe Yarar?

Nedir- Ne Demek - Sözlük
PAYLAŞ

Uzmanlar tarafından sık sık dillendirilen bir terim olan Libido Nedir ?

Genellikle cinsellikle bağdaştırılan bir konu olsa da libido yalnızca cinselliği ifade etmemektedir. Aynı zamanda kişinin hissettiği duyguları, arzuyu ve duygusal yönlerinin anlık olarak artış kazanmasını da libido ile ifade edebiliriz. Beğenilmeyen, rahatsız eden, kişiyi olumsuz yönde etkileyen ikili iletişim sırasında sıklıkla insanların libidom düştü şeklinde cümleler kurduğunu görebilirsiniz.

Bu açıdan bakıldığında libido terimini yalnızca cinsellik üzerine kullanmak doğru olmayacaktır. Ancak yaygın kullanımı açısından değerlendirildiğinde elbette cinselliğin daha ön planda olduğunu söyleyebiliriz.

Libido eksikliği hafife alınmaması ve mutlaka ciddiyetle yaklaşılması gereken bir sorundur. Geçici bir durum gibi görünse de üzerine düşülmediği durumlarda kişiyi yaşamı boyunca olumsuz yönde etkileyebilir.

Aynı zamanda enerjinizle de doğrudan ilgili bir durum olması nedeniyle libido ifade edilirken yalnızca beslenme ve ek takviyeler değil yaşam şeklinizi de yeniden gözden geçirmeniz gerekir.

Örneğin hareketsiz bir yaşamı benimseyen vaktini daha çok masa başında işler ile geçiren kişilerin bu konuda daha fazla sorun yaşadıkları gözlenmektedir. Aşağıda libidoyu artırıcı yönde bazı öneriler bulabilirsiniz.

Libido Ne Demek

Libido Nedir? Nasıl Artırılır?

Libidonuzu artırmak için genellikle paniğe kapıldığınız anlarda müdahale etmeniz daha doğru olacaktır.

Örneğin cinsel isteğinizin azaldığını hissettiğinizde tempolu yürüyüş yapmak ya da düşük tempolarda koşu yapmanız hem metabolizmanızın harekete geçmesine hem de libido artışına yardımcı olacaktır. Ayrıca adrenalin seviyeniz ile libido arasında da önemli bir ilişki bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalarda kişilerin yaşadığı cinsel deneyimlerde tarafların karşılıklı mutlu olma oranının %30-40 düzeyinde olduğu görülmektedir. Bu gibi durumları göz önünde bulundurarak mutlaka hedeflerinizi ya da beklentinizi gerçekçi bir şekilde konumlandırmanız gerekir. aynı zamanda partnerinizin rahatlamasını sağlamanız da bu açıdan yararlı olacaktır.

Genellikle ilişki konusunda destek aldığınızda uzmanın dile getireceği konulardan ilki hayal gücünüzü ortaya çıkarmanız yönünde olacaktır. Önceden planlayarak doğru adımları atarak ve işin içine hayal gücünüzü katarak çok daha yüksek bir libido oranına ulaşabilirsiniz.

Ancak burada da karşılıklı memnuniyet söz konusu olması nedeniyle mutlaka partnerinizi de konuya dahil etmeniz ve karşılıklı karar almanız gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK