Lidyalılar Nerede Kuruldu, Dini İnanışları, Medeniyetleri Hakkında Bilgi

Lidyalılar Nerede Kuruldu, Dini İnanışları, Medeniyetleri Hakkında Bilgi

Tarih Ansiklopedisi
PAYLAŞ

Anadolu Coğrafyasında hayat bulmuş uygarlıklardan olan ve parayı bulmaları ile tanınan Lidya Devleti Friglerin yıkılmasından sonraki süreçte Kral Giges Tarafından Sardes ismiyle anılan ve günümüzde Ege Bölgemiz sınırları içinde yer alan Küçük Menderes ile Gediz ırmakları arasında yer alan topraklarda kurulmuştur. Zamanla güç kazanan Lidyalılar Kimmerler üzerinde galip gelerek sahip oldukları toprakları Kızılıkrmak bölümüne kadar geniş topraklara sahip olmuşlardır. İlerleyen zamanda karşı karşıya geldikleri Persler ile savaşan Lidyalılar yapılan saldırılara dayanmayarak M.Ö. 546 tarihinde yıkılarak tarih sahnesine veda etmiştir.

 

Lidyalılar Hakkında Bilgi

Lidya: Bugünkü Gediz ve K. Menderes ırmakları arasında bulunan bölgenin ilkçağdaki adıdır.

Giges döneminde devlet kurdular.

 

Lidyalıların Başkenti Efes yakınlarında bulunan Sarddir.

Lidya Ülkesinin Sınırları doğuda Kızılırmağa kadar geniş bir alana ulaşmıştır

Persler MÖ 546 yılında Lidya Devletini tarih sahnesinden silmiştir.

Sardes şehrinde dünyanın ilk serbest ticaret merkezi kurulmuştur.

Tarihte Bilinen ilk madeni parayı Lidyalılar Kullanmıştır. Paranın ortaya çıkışında ki temel neden artık takas usulunun ( Trampa ) artık tam olarak beklentileri karşılayamaması gelmektedir.

Ekonomik Faaliyet olarak Altın ve mücevher işlemeciliği,dokumacılık gibi işlerle uğraşmışlardır. Dünyanın sayılı ticaret yollarından olan Kral yolunu (Ninova, Sart, Efes arasında) kullanıma açarak bu yolun güvenliğini sağlamışlardır. Yakın ülkelerle ticarete önem verip Mısır, İskit, Asur, Yunan Şehir devletleriyle ticaret gerçekleştirmişlerdir. Tüccarların malları devlet güvencesiyle korunmuştur.

Lidyalıların Dini İnanışlarına göre Çok tanrı dinleri vardır.

Lidya Alfabesi olarak Fenike alfabesini kullanmışlardır.

BİR CEVAP BIRAK