Limonun Yararları ve Zararlarının Ne Olduğunu Merak Edenlere

Limonun Yararları ve Zararlarının Ne Olduğunu Merak Edenlere

Sağlık
PAYLAŞ
Limonun faydaları, yararları, zararları

Bazen bir salatanın üzerinde bazen ise bir tatlının içinde görürüz, hele birde sıktığımız zaman içerek bedenimize ferahlık veren limonatayı da unutmayalım. Bir çok yemek ve salatanın içine kendine has o ekşi tadını veren limon çeşitli kullanım alanlarına sahiptir. Ayrıca sadece hayatımıza katılan farklı bir tat olmaktan öte bir vitamin deposudur da.

 

Limonun Yararları ve Zararlarını Açıklamaya Tarihi Olarak Kullanımı ile İlgili bir örnek ile başlayalım. Evet bir çok farklı kullanım biçimi olan ancak sağlık konusunda da yararlı olan Limonun sağlık alanında kullanımı eski tarihlerde gemicilerin İskorbüt hastalığına yakalanmamak için limon tüketmesini örnek verebiliriz.

Gelelim Limonu Tanıtmaya

Sofralarda en sık kullanılan ürünler arasında yer alan, sağladığı yararlar yanı sıra yüzlerce yıldır şifa amacıyla kullanılmakta olan limon, başta tansiyon sorunları olmak üzere cilt problemleri, saçlarda yaşanan sorunlar ve obezite gibi farklı konularda etkin olarak kullanılmaktadır.

 

Sahip olduğu asidik yapı ile doğrudan tüketimi ya da aşırı tüketilmesi zararlı olarak görülse de farklı ürünler içerisinde kullanılabilmektedir.

Hemen her mevsim sofralarda yerini alan aynı zamanda önemli bir katma değer sağlayan limon, üretilen tarım ürünleri içerisinde değerli bir ihraç kapasitesine sahiptir.

Limon doğrudan tüketilebildiği gibi hem gıda ürünlerinde hem de kozmetik ve ilaç sanayinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Sağlık açısından sağladığı onlarca yarar bulunmasına karşın, dikkatli tüketilmemesi durumunda bazı sorunları açığa çıkarabilir.

Geçmiş dönemlerden günümüze değin bağışıklık sistemini güçlendirmesi, sahip olduğu C vitamini sayesinde vücudun direnç kazanmasını sağlayan limon, saç ve cilt bakımında en sık kullanılan ürünler arasında bulunur.

Bu yazımızda limonun vücut açısından sağladığı yararlar ve zararları hakkında bazı bilgiler bulabilirsiniz.

Limonun Faydaları, Yararları ve Zararları

Limon resimleri

Limonun sağlık açısından sağladığı yararlar öncesinde içeriğine göz atmak gerekir.

Başta C vitamini olmak üzere B vitamini, fosfor, protein ve karbonhidratlar açısından oldukça değerli olan limon, antioksidan içeriği ile serbest radikalleri baskılayıcı etkisi ve kansere karşı tedavi aracı olarak kullanılması nedeniyle öne çıkmaktadır.

Flavonoidler içeren, diyabet, kabızlık, yüksek kan basıncı, ateş, hazımsızlık gibi rahatsızlıklara karşı kullanılan limon, zeytinyağı ile karıştırılması durumunda çok daha etkili olmaktadır.

Hazımsızlık ve kabızlık sorunları yanı sıra sindirim sistemine yardımcı olmakta, mide asidinin dengelenmesini sağlamaktadır.

Soğuk algınlığı, grip ve yüksek ateş nedeniyle yaşanan problemlerin çözümünde kullanılan limon, diş sağlığı ve diş etki hastalıklarına karşı da koruyucu etkiye sahiptir.

İç kanama riskine karşı koruyucu etkisi bulunmakta, kilo verilmesine yardımcı olmaktadır.

Peki Limonun Zararları Nelerdir diye soracak olursanız Sağlık açısından sağladığı onlarca yarar olmasına karşın dikkat edilmesi gereken bazı durumlar bulunmaktadır.

Aşırı tüketim durumunda mideyi rahatsız etmesi ve özellikle reflü gibi rahatsızlıklarda mide asidini artırması nedeniyle daha düzenli ve kararında tüketim önerilmektedir.

Eskilerin dediği bir söz vardır ya azı karar çoğu zarar o yüzden Limon tüketiminde aşırıya kaçmamak iyi olacaktır.

Sağlık ve huzur dolu günlere merhaba demeniz dileğiyle.

BİR CEVAP BIRAK