Makat çatlağı (Fissür) Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Makat çatlağı (Fissür) Nedir Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Sağlık
PAYLAŞ

Bir çok insanın karşılaşmış olduğu önemsenmesi gereken bir sağlık sorunu olan Fissür yada geniş halk kitlelerince söylendiği biçimi ile Makat Çatlağının Belirtileri ve çözümüne dair bir çok farklı tedavi yöntemi uygulanmaktadır.

Makat çatlağı, makat yırtığı ya da tıbbi olarak ifade edildiği şekli ile Anal Fissür, makat bölgesinde bulunan deride meydana gelen, ağrı, kanama ya da kaşıntıya yol açan yırtık ve çatlaktır. Çoğunlukla bu bölgede oluşan yırtık ya da çatlak hızlı bir şekilde kısa sürede düzelirken kimi zaman derinleşmeye başladığında makatın iç bölgelerine kadar yarılabilir.

Makat çatlağı ya da Fissür olarak adlandırılan durumun oluşması için çatlağın 6 haftadan uzun sürmesi ya da sürekli tekrarlayan bir biçimde açığa çıkarak kronik hale gelmesi gerekmektedir. Bu çatlakların oluşumunda kalınlaşmayla birlikte makatın iç kısmında olan direnç artışının büyük bir etkisi bulunmaktadır.

Makat Çatlağı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Makat Çatlağı, Fissür Resimleri

Makat çatlağı yukarıda da belirttiğimiz gibi makatı örten deri üzerinde yüzeysel ya da derine doğru oluşan ve kronikleşmiş bir şekilde sürekli meydana gelen yırtık ya da çatlaklardır.

Oluşumunda etkili olan faktörlere bakıldığında kronik kabızlık, aşırı ishal hali, sürekli ve uzun süre dışkı yumuşatıcı ilaçların kullanımı crohn türünde rahatsızlıklar, gebelik döneminde yaşanan fizyolojik değişimler, makat yolu ile kurulan cinsel ilişki, lösemi gibi hastalıklar ve bağışıklık sisteminin zayıflaması etkili olmaktadır.

Makat çatlağı tedavisinde ameliyatla ve ameliyatsız tedavi imkanı bulunmaktadır. Ameliyatla yapılan tedavilerde kullanılan yöntemlere bakıldığında makat çatlağı olan bölgenin kesilerek çıkarılması, makat genişletilmesi, makat iç kasının kesilmesi ve kaydırma tekniği gibi farklı uygulamalar bulunmaktadır.

Not: Bu rahatsızlık genellikle “hemoroid”  yada halk arasında sıklıkla kullanılan ismi “basur” olarak tanımlanan anal fissürler yapılan gereksiz ve faydası olmayan ilaçların kullanılması suretiyle tedavi edilmeye çalışılmakta hatta bazen hemoroid ameliyatı yapılmasına kadar uzanan tedavi yöntemleri uygulanılmaktadır. Nedenini şu şekilde açıklayabiliriz fissürlerde birkaç hafta içinde dışarıda küçük bir meme oluşumu ile karşılaşılabilir ve bu meme görünümü hemoroid memesi olarak değerlendirilip tedavisi o tanıya uygun olarak yapılmaktadır. Bu yüzden dikkat edeceğiniz şeylerin başında konunun uzmanı bir hekim kontrolünde tedavinizin yapılması gerekmektedir.

BİR CEVAP BIRAK