Makine Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar

Makine Mühendisliği Mezunları Ne İş Yapar? Maaşları Ne Kadar

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Ülkemizin gözde meslek dallarından biri olmasına ve daha çok özel sektörde iş imkanı bulunmasına karşın, son yıllarda yaşanan yığılmalar nedeniyle makine mühendisliği mezunu olan kişilerin zaman, zaman iş sıkıntısı yaşadığı gözlenmektedir. Özellikle iş tecrübesinin oldukça önemli olduğu bu bölümde mezun olan kişilerin, eğitim aldıkları süreçte gerek meslekle ilgili gerekse de yabancı dil gibi konularda kendilerini geliştirmeleri gerekmektedir.

 

Kamu sektöründe kamu personeli seçme sınavı kapsamında alım yapılan pek çok bölüm olmasına karşın başvuru sayısındaki artış ve alım sayısının azalması, mezunların daha çok özel sektöre yönelmesine neden olmaktadır. Özel sektörde iş deneyiminin elde edildiği döneme kadar zaman, zaman sıkıntılar yaşansa da hem yurtiçi hem de yurtdışında makine mühendisinin iş sahası oldukça geniştir.

 

Makine mühendisliğinin genel tanımına baktığımızda mühendisin, her türlü mekanizma, mekanik sistem ve enerji sistemlerinin tasarlanması, imalatı, planlanması, bakım ve onarımı ile işletilmesi konusunda çalışmalar yaptığı belirtilmektedir. Bu kapsamda bir mühendis yalnızca üretim değil kontrol ve diğer analiz aşamalarında da görev alabilmekte, gerekli durumlarda raporlama yapmaktadır.

 

Makine Mühendisleri Ne İş Yapar? İş İmkanları

Akademik eğitim süresince oldukça geniş bir alanda eğitim alan makine mühendisleri, mekanik bilim yanı sıra statik, dinamik, akışkanlar mekaniği, endüstriyel konular, tasarım, çizim, robotik sistemler ve mekatronik gibi konularda eğitim almaktadır. Aynı zamanda bağlantılı olan diğer mühendislik dallarıyla da eğitim alan makine mühendisleri, genellikle fabrika ve ofis ortamında çalışmakta, ihtiyaç halinde saha çalışmaları yapmaktadır.

 

Makine mühendislerinin önemli çalışma alanlarına baktığımızda başta mühendislik ofisleri olmak üzere, araştırma ve geliştirme laboratuvarları, imalat sanayi, inşaat sektörü, kimya, gıda ve ilaç sanayi ile enerji ve tekstil sektöründe çalışabildiği bilinmektedir. Bu alanlara ek olarak mühendisler, satış ve pazarlama ile ilgili firmanın servis hizmetlerinde de görev alabilmektedir.

 

Makine Mühendis Maaşları 2018

Geçmişten günümüze mühendislik dalları arasında her zaman için işini bilen bir kişinin güzel kazanacağı ve işsiz kalmayacağı bir mühendislik dalıdır. Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde ikamet eden bir mühendis iseniz ve 2 ile 3 yıl arasında bir deneyime sahipseniz 3500 lira altında bir maaş ile çalışma ihtimaliniz yok gibi bir şeydir.Seçmiş olduğunuz sanayi dalına göre aldığınız maaşlar üst limit veremeyeceğimiz ancak alt limit olarak başlangıç seviyesindekiler için 2000 ile 2500 tl olan bu mühendislik dalında mesleki bilgi, beceri ve gelişime açık bir makine mühendisi olmanız durumunda oldukça ciddi maaşlar alabilirsiniz. Devlette Makine Mühendisi Maaşları 2017 yılında 3750 TL civarından başlamaktayken yeni zamlarda 2018 Makine Mühendisi Maaşlarının 2018 ilk 6 ayısı için % 4 zamlı olacağını söyleyebiliriz. Verilen maaşa kamu kurumlarını kendi tazminatları var ise onları eklememiz durumunda daha yüksek bir maaş karşımıza çıkacaktır.

BİR CEVAP BIRAK