Marmara Bölgesinin Gölleri ve Akarsuları Hangileridir

Marmara Bölgesinin Gölleri ve Akarsuları Hangileridir

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Marmara Bölgesi Coğrafi Şekilleri İncelendiğinde Bölgede ki göl yapısı dikkat çekmektedir. Bu bölgemiz göl sayısına dikkat edildiğinde oldukça fazla sayıda gölün bulunduğu bir bölge olarak öne çıkmaktadır. Marmara Bölgesinin Çatalca- Kocaeli kesiminde Büyükçekmece Gölü, Küçükçekmece Gölü, Durusu Gölü, Güney Marmara kesiminde ise İznik Gölü, Sapanca Gölü, Uluabat Gölü ve Manyas Gölü, açık havası olan tatlı su gölleridir. Bu göller dışında ki gölleri incelediğimiz zaman Güney Marmara kısmında ki Biga Yarımadası üzerinde yapay göller olarak nitelendireceğimiz sulama amaçlı bir çok gölet ve baraj gölü yer almaktadır.

 

Marmara Bölgesi’nin Gölleri:

* Büyük Çekmece Gölü
* Küçük Çekmece Gölü
* Durusu Gölü
* Sapanca Gölü
* Manyas Kuş Gölü
* İznik Gölü
* Uluabat Gölü

Marmara Bölgesinde Bulunan Akarsular Hangileridir ve İsimleri Nelerdir Gelin öğrenelim.

Marmara Bölgesinde yer alan gölleri inceledikten sonra sırada genellikle küçük ölçekli olmalarına rağmen oldukça sık bir akarsu ağı bulunan bölgemizde yer alan akarsuların hangileri olduğuna bakalım. Marmara Bölgesinin En Önemli Akarsuları Meriç, Biga, Ergene, Sakarya ve Susurluk’tur.

 

Ekonomik katkı olarak incelediğimiz zaman bu coğrafi bölgemizde yer alan akarsular düşük ekonomik katkı sağlamaktadır. Ayrıca bölgede ki ileri seviyede ki sanayileşme yüzünden kirlilik oranın diğer bölgelerde ki akarsulara göre yüksektir. Akarsuların beslenmiş olduğu kaynakların zaman içinde azalması sebebiple ciddi anlamda tehlike sinyalleri vermekte ve can çekişmektedir. İçinde bulunduğumuz bu son dönemde bu sıkıntılı durumların aşılması için çay ve derelerde yapılan ıslah çalışmalara bu akarsuları etkileyecek bölgelerin de ıslah çalışmaları eklenmiştir. Meydana gelen taşkınlar sebebiyle yatakları sıkça değişen çayların taşımış oldukları sular yaz mevsiminde çekilip kışın artan yağışlar nedeniyle arttığı zaman ciddi zararlar ortaya çıkmaktadır.

 

Marmara Bölgesi’nin Akarsuları:

* Susurluk Çayı (Marmara Denizi’ne dökülür.)
* Gönen Çayı (Marmara Denizi’ne dökülür.)
* Kocabaş Çayı (Marmara Denizi’ne dökülür.)
* Sakarya Irmağı (Karadeniz’e dökülür.)
* Kara Men*deres Çayı (Ege Denizi’ne dökülür.)
* Meriç Irmağı (Ege Denizi’ne dökülür.)
* Ergene Nehri (Ege Denizi’ne dökülür.)
* Biga Çayı (Marmara Denizi’ne dökülür.)

İstanbul’un Akarsuları:

İstanbul ilinde büyük akarsular bulunmamaktadır. Bu sebepten ötürü sulama, ulaşım , balık vb deniz ürünleri üretme gibi farklı amaçlar için bu akarsular kullanılamazlar. Ya da bu konudaki önemleri azdır denilebilir. Marmara Bölgesi’nin dere ve çayları için söylenen kirlilik ve taşkınlarla çevreye verdikleri zararlar İstanbul civarındaki akarsular için de söylenebilir.

Bu ilimizde yer alan En büyük akarsu Riva çayıdır. Kocaeli topraklarından çıkar ve Çayağzı (Riva) Köyü yakınlarında Karadenize dökülür.Uzunluğu 65 km dir. Yeşilçay (Ağva), Çanak Deresi, Şile batısında Uluderede Karadenize dökülür.

* Riva çayı
* Göksu Deresi
* Ayamama Deresi
* Yeşilçay (Ağva)
* Çanak Deresi
* Şile – Uludere
* İstinye Deresi,
* Büyükdere,
* Kağıthane Deresi,
* Alibey deresi,
* Sazlıdere,
* Karasu Deresi,

Çevre sorunlarından uzak bir hayatı çocuklarımıza miras bırakmak istiyorsak çevreyi kirletmeyelim ve doğal kaynaklarımı koruyalım. 

BİR CEVAP BIRAK