Masa Tenisi Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir Kısaca Anlatalım

Masa Tenisi Nasıl Oynanır, Kuralları Nelerdir Kısaca Anlatalım

Kültür&Sanat
PAYLAŞ

Toplumumuzda eskiye oranla daha fazla tercih edilen bir salon sporudur. Özellikle okul hayatında bir çoğumuz bu spor dalı ile uğraşmıştır. Askerde de en fazla tercih edilen spor dallarından biridir.

Masa Tenisinin Tarihçesi

Hem ülkemizde hem de dünyanın pek çok ülkesinde geniş bir oyuncu kitlesi tarafından oynanan, spor aktivitelerinden birisi olan masa tenisi, özellikle Asya ülkelerinde büyük turnuvalar halinde yapılan bir etkinlik haline dönüştürülmüştür. Salon sporları arasında yer alan masa tenisi, 19.yy’dan başlayan süreçte, İngiltere’den dünyanın hemen her yerine yayılmıştır.

 

1926 yılında kurulan Uluslar arası Masa Tenisi Federasyonu öncesine oyuna özgür bir ses tonu örnek alınarak oluşturulan birlikler, Birinci Dünya Savaşı öncesinde kısa bir süre etkin olmasına karşın yerini 1926 tarihinde FITT’ye bırakmıştır. Toplamda 110’dan fazla ülkenin yer aldığı federasyon içerisinde sporcu sayısının yaklaşık 1 milyonun üzerinde olduğu tahmin edilmektedir.

 

Masa Tenisi Masası ve Sahası

Masa tenisi, pek çok kişinin bildiği şekliyle sert ve düz bir zemin ya da masa üzerinde, genellikle yeşil ya da mavi renge sahip olan bu zeminlerde oynanmaktadır. 274×152 cm’lik değerlere sahip olması gereken bu zeminde oynanan alanda oldukça önemlidir. Sürekli aktif ve hızlı bir oyun gerçekleşmesi nedeniyle sporcunun rahat hareket edebileceği bir alanın oluşturulması gerekmektedir. Genellikle turnuvalarda altı metrelik bir en ile 12 metrelik bir alanın sporcu için sağlanması gerekir.

Masa Tenisinin Kuralları

Masa Tenisi Kuralları

Tenis oyun kuralları ile benzer bazı özelliklere sahip olan masa tenisinde topa raket aracılığıyla vurulmakta ve topun saha dışına çıkmaması istenmektedir. Her iki alanda da devam eden bu süreç içerisinde daha önceden belirlenecek şekilde oyun üç ya da beş set olacak şekilde gerçekleştirilebilir. Oyun içerisinde toplamda beş sayıda bir servis atan taraf değiştirilmekle birlikte toplamda 21 sayıya ulaşan taraf seti kazanmaktadır.

Masa Tenisi Nasıl Oynanır

Servis atışı her zaman masanın sağ yarısındaki oyuncular tarafından gerçekleştirilmektedir. Top, karşı sahaya çapraz gelecek şekilde atılmaktadır. Genellikle masa tenisi ile normal tenis oyununun benzer özelliklere sahip olması kimi zaman her iki oynayan kişiler için avantaj şeklinde algılanmaktadır. Ancak her iki oyunda da farklı vuruş teknikleri yanı sıra masa tenisinde bilek hareketlerinin daha önemli olması nedeniyle masa tenisi oynayan kişinin tenis oynamaması önerilmektedir.

Peki sizlerin bu spor dalı ile ilgili olarak bir görüşünüz var mı ? Bu spor dalının daha fazla sayıda kişi tarafından tercih edilen, profesyonel sayısının daha yüksek olduğu bir spor dalı olması için sizlerin önerileri nelerdir ?

BİR CEVAP BIRAK