Mersin’de Yetişen Tarım Ürünleri Meyve, Sebzeler Nelerdir ?

Mersin’de Yetişen Tarım Ürünleri Meyve, Sebzeler Nelerdir ?

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Şehirde faal durumda ki nüfusun büyük bir çoğunluğu tarımsal faaliyetlerden geçimini sağlamaktadır. Bu ilimizde tarımsal faaliyetlerin yapıldığı toprakların oranı il yüzölçümünün yaklaşık olarak  % 25 kadarıdır. İçel ilinde yetişmekte olan tarım ürünü yelpazesi oldukça geniş bir alanı kaplamakta ve yıldan yıla tarımsal üretimi artmaktadır. Tahıl Ekimi ve Narenciye de ülkemizde oldukça önemli bir yere sahiptir. Ayrıca sanayi ürünlerinden pamuk yetiştirilmesinde de Adana ilinden sonra oldukça önemli bir konumdadır.

Mersinde yapılan tarımsal faaliyetlerde modern tarım araçlarını görebilirsiniz il genelinde ki tarımsal faaliyetlerde geniş ölçüde gübreleme ve sulama yapılmaktadır. Ülkemizin önde gelen tarım , sebze ve meyve ambarlarından biridir.

Mersin İli Tarımı Hakkında Bilgi

Ülkemizin güzide bölgelerinden birisi olan mersin, yalnızca turizm konusunda değil ekonomik ve ticari konularda da önemli bir paya sahiptir. Yetiştirilen tarım ürünlerinin bir kısmı iç piyasada kullanılırken önemli bir kısmı ihraç edilmektedir.

 

Mersin, sıcak, ılıman ve astropikal bir iklime sahip olup yaz aylarında sıcak ve nemli, kış aylarında ise ılık ve yağışlı bir dönem geçirmektedir. Yaz aylarında ortalama nem seviyesi %88, sıcaklık ortalaması ise 28 derecedir. Kış aylarına gelindiğinde ise bu sıcaklık 15 derece düzeyinde seyreder. Mersinde en fazla yağış alınan dönem Aralık – Ocak olup, yılın diğer aylarında yağış azalmaktadır.

 

Mersinde Yetişen Tarım Ürünleri Nelerdir?

Mersinde elde edilen 2005 verilerine göre arazinin %55’i orman ve fundadan, %35’i ise işlenen arazilerden oluşmaktadır. Kalan %10’luk dilimin %4’ü çayır ve meradan oluşurken %6’sı yerleşim alanları ya da tarıma elverişsiz alanlardan oluşur.

Mersin'de Yetişen Tarım Ürünleri Meyve, Sebzeler Nelerdir ?

Mersine bağlı Anamur’da üretilen muz dünya genelinde bir üne sahiptir. Bunun dışında merkezde kayısı, ceviz, kiraz, şeftali gibi meyvelerle birlikte diğer sebzelerde yaygın olarak yetiştirilir. Ayrıca son yıllarda yaşanan gelişmelerle birlikte tropikal sebze ve meyvelerin yetiştiriciliği de başlamıştır. Yukarı sayılı ürünler dışında turunçgil, çilek, papaya, kahve, pepino ve ananas gibi ürünlerde yetiştirilmektedir.

Mersinde Yetişen Tarım Ürünlerine Örnekler

Aşağıda en çok üretilen meyveleri, sebzeleri ve tarım ürünlerinin listesi bulunmaktadır.

İçel”de Yetişen Meyveler

Portakal

Limon

Mandalina

Greyfurt

Muz

Çilek

Papaya

Kahve

Pepino

Ananas

İçel

İçel”de Yetişen Tarım Ürünleri ve Sebzeler

Buğday

Arpa

Yulaf

Domates

Nohut

Çavdar

Yer Fıstığı

Susam gibi tarımsal ürünler yetişmektedir.

Ayrıca Sanayi Bitkilerinden Pamuk Tarımında da önemli bir yere sahiptir.

BİR CEVAP BIRAK