Odyometri Nedir ? Hakkında Bilgi

Odyometri Nedir ? Hakkında Bilgi

Sağlık
PAYLAŞ

Son Yıllarda Daha Sık Karşılaşılan Duyma Sorunları İle İlgili Olarak Yapılacak Ses Testleri Odyoloji Alanını İlgilendirmektedir.

Odyometri Nedir

Odyometri esası odyemetre olan kelimedir. Telaffuz sebebi ile dilimize ingilizce den geçen ve odyometri olarak kullanılan bir isimdir. Odyometre tanım olarak; işitme organının nitelik ve sistematik yapısını değerlendiren ve işitme seviyesini ölçmeye yarayan bir ölçü aletidir. İşitme testi yapan alete odyometri, testi değerlendiren uygulayıcıya da odyolog ünvanı verilir. Odyologlar Lisans düzeyinde eğitim veren fakültelerden mezun olurlar.

 

 Odyometrinin Amacı Nedir

Odyometri alanı işitme ile alakalı bir bölümdür. Sesin özelliklerinden, kulak yapısına kadar her şekli ile inceleyen, konuşma bozukluklarının nedenlerini araştıran, denge mekanizması ile alakalı, Kulak Burun Boğaz uzmanları ile birlikte çalışan bir tıbbi bölümdür. İşitme ve konuşma bozukluğu alanlarında daha çok çalışma fırsatları vardır. Odyometri bir nevi laboratuvar hizmeti de sağlamaktadır. Biyoloji, Fizik, Elektronik temelli bir alandır.

 

Ülkemizde Odyolog ihtiyacı ara eleman bazında hale geçerliliğini sürdürmektedir. Lisan eğitimi veren Fakültelerde dört yada beş yıl süren yoğun ve kaliteli bir eğitim ile mesleğe başlamaktadırlar. Özellikle hastanelerde, özel kliniklerde ve hatta kendi iş yerlerinde işitme testi, işitme cihaz uygulamalarında görev yapabilirler. Küçük çocuklarda görülen işitme ve konuşma bozukluklarının tedavisi ve rehabilitasyonu hizmetlerinde fayda sağlamaktadırlar.

Ses Nedir Gelin Tanımlayalım Önce:

Ses; kulağa gelen titreşimlerin beyinde oluşturduğu bir durumdur. Odyometreler de kulağa çeşitli dalgalarda titreşimler gönderir. Bu gönderilen titreşimler beyne ulaşınca duyu sinirleri harekete geçer ve duyma yetisi gerçekleşmiş olur.

 

Kullanılan odyometri cihazları farklı frekans ve dalgalarda sinyaller gönderir. Hastanın ya da işitme ölçümü yapılacak kişinin ses yalıtımı yapılmış bir odaya alınması ve kulağına bir kulaklık takılması ile test başlatılmış olur. Elektroniğin ve fiziğin birleştirilerek yapıldığı bu cihaz, test başlangıcı ile beraber kullanıcı tarafından belli kademe ayarları yapılarak devamlı ve düzenli şekilde dalgalar oluşturur. Desibel olarak biçimlendirilen işitme hangi noktada ve hangi frekans ta başlayıp bitmiş ise odyolog bu değerleri rapor a işler. Testin ardından yapılan değerlendirme sonucu ilgili hekim tarafından değerlendirilmesi yapılır. İşitme kaybına göre gerekli tavsiyeler hasta ve yakınlarına iletilir.

 

Odyologlar ayrıca işitme cihazları alanında da yetki sahibi kimselerdir. Yapılan ölçümler sonrasın da kişiye en uygun işitme cihazı takılır. Bugün gelinen teknoloji sayesinde işitme cihazları da artık direkt olarak kulak içine yapılabilmektedir.

 

İşitme ve konuşma bozukluğu olan insanlara ve özellikle yaşı daha küçük olan çocuklara rehabilitasyon açısından da destek vermektedirler. İşitme sorunu olan bireylerin işitme sorunlarına yönelik çözüm üreten ve işitme testlerini yapan odyologlara resmi gazetede yayımlanan son kanun ile işitme testi yapabilen özel firmalarda sorumlu müdür olarak çalışmaları yönünde bir yönetmelikte yayınlanmıştır. Odyolog olmak isteyenlerin sağlam fizik bilgisi biyoloji bilgisi ve elektronik bilgisine sahip olmaları çalışama ortamında karşılaşacakları sorunları çözebilmeleri adına sabırlı olmalarına gerek vardır. Çalışma ortamları sessiz ve temiz ortamlardır.

BİR CEVAP BIRAK