OECD Nedir OECD Ülkeleri Hangileridir

OECD Nedir OECD Ülkeleri Hangileridir

Ekonomi ve Borsa Yorumları
PAYLAŞ
OECD Nedir OECD Ülkeleri Hangileridir

Ekonomi Konusu konuşulduğunda oldukça sık  duyulan bir kavram olan OECD Genel Hatlarıyla Üye Ülkelerin Ekonomik Açıdan Belirli Kurallar Dahilinde İşbirliği İçinde Olarak Hareket Etmesi ve Birlikte Eşit, Dengeli Şekilde Kalkınmaları Maksadıyla Faaliyette bulunan bir Uluslararası kuruluştur. 

OECD İle İlgili Özet bilgi

OECD, Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü ya da İktisadi İşbirliği ve Gelişme Teşkilatı olarak tanımlanan uluslar arası çapta bir ekonomi örgütü olarak bilinmektedir. 14 Aralık 1960 yılında imzalanan Paris sözleşmesi gereği 1961 yılında kurulan OECD, savaş nedeniyle yıkılan Avrupa’nın inşasında etkili olan bir kurumdur.

 

Yukarıda da belirttiğimiz gibi OECD, uluslar arası hizmet veren ve çalışmalar yapan bir ekonomi örgütü olarak bilinir. 1948 yılında kurulan Avrupa Ekonomik İşbirliği Örgütünün devamı niteliğinde çalışan OECD üyeleri arasında, AB ve İUT’e üye olarak ülkeler yer almaktadır.

OECD, bir anlamda sanayileşen ve zenginleşen ülkelerden oluşan bir örgüt olup tüzüğünde finansal istikrarın eşzamanlı olarak korunduğu üye ülkelerin ve gelişmekte olan ülkelerin, yaşam standartlarının artırılmasını, dengeli ve sürekli olarak ekonomik gelişimin sağlanmasını ve işsizliğin ortadan kaldırılmasını amaçladığını belirtmektedir.

OECD Tarafından Yapılan Bir Çalışma

OECD üyesi olan ya da üye olmaya aday olan ülkelerin demokrasi, insan hakları ve yurttaş özgürlüğüne bağlılık konusunda kararlı olması beklenir.

OECD Ülkeleri Hangileridir?

34 tam üyesi bulunmakla birlikte kurucu üyeler, Avusturya, Belçika, Kanada, Danimarka, Fransa, Almanya, Yunanistan, İzlanda, İrlanda, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İsviçre, Türkiye, Birleşik Krallık ve Amerika Birleşik Devletlerinden oluşmaktadır.

Birliğe sonradan katılan diğer ülkeler ise Avustralya, Çek Cumhuriyeti, Finlandiya, Macaristan, Japonya, Meksika, Yeni Zelanda, Polonya, Slovakya, Güney Kore, Şili, Estonya, Slovenya ve İsrail’dir.

Bu konumuzun sizler için yararlı olduğunu düşünmekteyiz. Sizlerde konuya dair bilgilerinizi bizimle ve takipçilerimiz ile paylaşmak ister misiniz ?

BİR CEVAP BIRAK