Oruçta Susatmayan Besinler Hangileridir?

Oruçta Susatmayan Besinler Hangileridir?

Faydalı Bilgiler
PAYLAŞ
Susatmayan Yiyecekler, Su Resimleri

Ramazan ayının son yıllarda yaz aylarına rastlamasından dolayı  oruç tutanları en çok zorlayan da şüphesiz susuzluktur…  Sahurda yediğiniz tok tutan besinlerle açlığınızı bastırabiliyorsunuz,  Fakat susuzluk?  Aşırı giden sıcak havalar da susuzluğunuzu  önleyecek gıdaları sizlerle paylaşıyoruz!

 

Oruç Tutarken Susamamak İçin Yapılacaklar

1: Sahur zamanı yağlı gıdalar ve kızartmaları tüketmekten vazgeçmeliyiz.

2: Sahur vaktinde beslenme tercihi olarak kahvaltılıkları, sebze ve meyveleri yemeklerin yerine tercih etmemiz yararlı olacaktır. y

3: İftar zamanı orucumuzu açtıktan sonra sahur vakti gelene kadar yaklaşık olarak 2 ile 2,5 litre civarında su ve sıvı tüketmeliyiz. Kola ve gazoz tarzı şeker oranı yüksek bizi susatacak yiyeceklerden uzak durmalıyız.

4: İftar sonrası sıvı alımını zamana yaymalı ve sadece sahur zamanına çok su içecek şekilde bırakmamalıyız.

5: Sahurda yeme içmemizi bitirdikten sonra dişlerimizi fırçalayarak yemek atıklarından arındırmalıyız.

6: Yaz meyvelerinden olan şeftali, üzüm ve karpuz gibi meyveleri iftar sonrasında tüketmeliyiz.

7: İşlenmiş et ürünleri, kırmızı et ve sucuk tarzı besin maddelerinden olabildiğinde uzak durmak yararlı olacaktır.

 

Oruç Tutarken Susatmayan Yiyecekler

Karpuz Kavun Resimleri

Karpuz Kavun 

Yaz mevsiminin en sevilen meyvelerinden olan karpuz ve kavun, Karpuz ve kavunu sahurda soğuk olarak yediğinizde susuzluğunuzu  ciddi anlamda giderecektir. Dilerseniz bu meyveleri sorbe (şerbet) olarak da tüketebilirisiniz.

 

Şeftali 

Sıcak ve uzun geçen Ramazan ayı  oruç tutanları zorlasa da  yaz meyveleri susuzluk gidermede en büyük yardımcılardandır.  Karpuz ve Kavun dan sonra susuzluk gidermede etkin olan bir diğer meyvede şeftali!

Şeftali yi salata gibi doğrayarak tüketmenin yanında den komposto da yapıp  sahurda istediğiniz kadar bolca tüketebilirsiniz.  Şeftali susuzluğunuz gidermekle beraber Mide ve bağırsakları düzenler.

Domates Resimleri

Domates

Domatesin içeriğinde bolca kalsiyum, potasyum, ve magnezyum vardır.  Serinletmek konusunda kelimenin tam anlamıyla süper bir  gıda.   Çeri domatesleri  sahur sofranızdan eksik etmeyin.  Çeri domatesleri bir kase de buz la  bekletin. Böylece siz yemeye devam ederken  domatesler soğuk kalacaktır.

 

 

Evde Yapılmış Yoğurt

Yoğurdun Sağlığımız için saymakla bitiremeyeceğimiz yararları vardır.  Gerek normal zamanlarda gerekse  Ramazan’da da iftar ve sahurda bol tüketmeliyiz.  Evde yaptığınız tuzsuz yoğurt,  sıcak ramazan günlerinde ve tüm yaz boyunca serinlemenizi sağlar.

 

 

Meyan şerbeti

Bağışıklık sisteminin olmazsa olmazlarından olan Meyan şerbeti  bağışıklık sisteminin  sigortası gibidir. Sıcak yaz günlerinde gazlı içecekler içmektense Meyan Şerbeti tercih edilmelidir.  Meyan şerbeti  uzun yaz  günlerinde susuzluğunuzu giderir.

 

 

Maden Suyu

Maden Suyu iltihabı önler . Böbreklerde taş oluşumuna engel olur. Pankreasa bir çok olumlu etkileri vardır.  Ramazan ayında, iftar sonrasında ve sahurda birer  şişe maden suyu  hem midenizi rahatlatır hem de susuzluğunuzu azaltır.

BİR CEVAP BIRAK