Osman Bey Kimdir Kısaca Osman Beyin Döneminde Yapılan Savaşlar

Osman Bey Kimdir Kısaca Osman Beyin Döneminde Yapılan Savaşlar

Osmanlı Tarihi Ders Notları
PAYLAŞ

Osmanlı Devletine ismini veren Osman Bey Dönemini Birlikte inceleyelim. 

Osman Bey Kimdir Kısaca Hayatı

Osman Bey,Batı Anadolu topraklarındaki Söğüt Ovası ve Domaniç Yaylasında yaşamakta olan Kayı Boyunun Beyi olan Ertuğrul Gazinin oğludur. Osman Gazi,1258 senesinde Söğüt’te dünyaya gelmiştir. 1281 senesinde 23 yaşında geldiğinde Kayı Boyu mensuplarından olan Ömer Bey’in kızı Mal Hatun ile dünya evine girdi. Bu evlilikten daha sonra Osmanlıların başına lider olarak geçecek olan Orhan Gazi olmuştur. Osmanlı Devletini kuran ve ilk padişahı olan kişidir. Osmanlı Türkleri’ne liderlik yapan, Osmanlı İmparatorluğunu kurup hükmeden hanedanlığı kurucusudur.  Altı asır süresince dünyaya egemen güçlerden biri olarak anılacak olan bu imparatorluk onun ismine dayandırılarak adlandırılmıştır.

 

Tarihler 1299 senesini gösterdiğinde Anadolu Selçuklu Devletinin uçbeyi olmaktan çıkıp artık bağımsız bir devlet olduğunu ilan etmiştir. Moğollarca yapılan istilalardan kaçmakta olan Müslümanlar bu beyliğe sığınıp katılarak hem siyasi hemde askeri alanda Osmanlının gücünün artmasını sağlamıştır. Güçlü dönemlerinden eser kalmayan ve çöküş sürecine giren Roma İmparatorluğunun doğu kolu olan Bizans Devletine ait olan topraklar zaman ile Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmıştır.

 

Osman Beyin yaptığı Yenilikler

İlk Osmanlı Parası 1324’de Osman Gazi tarafından bastırıldı. Bu para bakırdan oluşuyordu. Adı sikke idi.

Osman Bey Dönemi Haritası

Osman Beyin Ailesi Hakkında Bilgiler

Osmanlı Devletinin kurucusu ve isim babası Osman Beyin aile bireyleri kimlerdir, Eşleri, Erkek ve kız çocuklarını isimleri nedir kısaca açıklayalım.

Osman Beyin Eşlerinin İsimleri

Malhun Hatun – Kayı Boyu mensuplarından olan Ömer Bey’in kızı ve yerine geçecek olan oğlu Orhan Gazi’nin annesidir.
Bala Hatun – Büyük Türk İslam Düşünürü olan Şeyh Edebali’nin kızıdır ve Şehzade Alaeddin’in annesidir.

Osman Beyin Erkek ve Kız çocuklarının İsimleri 
Orhan Bey
Pazarlı Bey
Çoban Bey
Hamid Bey
Alaeddin Bey
Melik Bey
Savcı Bey
Osman beyin bir kız çocuğu vardır. İsmi ise Fatma Hatundur.

Osman gazi Zamanında İlk Osmanlı savaşı olarak bildiğimiz ve  1284 tarihindeki, Bursa vilayetinin İnegöl kazasına yaklaşık olarak 10 km kadar uzaklıkta bulunmakta olan Hamzabey köyündeki Ermeni-Beli savaşı dır.H. 689 (M 1299) ve 699 (M. 1300) senelerinde Köprühisari, Yurthisarı ve İnönü Kalelerini ele geçirdikten sonraki ilk olarak İznik şehri muhasara altına alındı ve 1303 tarihinde İznik kuşatılmış oldu. Daha sonra ise Marmaracık Kalesinin Fethi gerçekleştirildi.

KPSS Osman Bey Konu Anlatımı Video


Osmanlı devletinin Kurucusu Osman Bey Beye Yüce Mevladan rahmet diliyoruz. Mekanı Cennet Olsun.
Sizlerde Osmanlı ve Türk Tarihi Konularında Görüşlerinizi Bizimle ve Takipçilerle Paylaşabilirsiniz..

BİR CEVAP BIRAK