Otomobil Nedir ?

Otomobil Nedir ?

Teknoloji
PAYLAŞ
Otomobil, Araba Modelleri

Otomobil, 2017 yılı itibari ile hayatımızın bir parçası günlük yaşantımızın ayrılmaz bir partneri olmuştur. Bu durum o kadar çok ileri gitmiştir ki; bazı insanlar wc ye bile otomobil ile gidecek kadar, üşengeç olmuşlardır. Gelin otomobilin biyografisini hep birlikte inceleyelim.

 

Otomobiller ve Çeşitleri Nedir

Otomobil Nedir Kısaca Özellikleri ve Çeşitleri Hakkında Bilgi

Otomobil, yolcu taşımaya uygun tekerlekli, motorunu kendi taşıyabilen kara erişim taşıtı. Otomobil kavramının ilk ortaya çıktığı vakitlerde göz önüne alınarak hayvan gücü kullanılmadan, itmeden veya çekmeden spontane hareket edebilen öz itmeli taşıtlar olarak benimsenmiştir.

 

Otomobileki Motor kelimesi ayrı olarak o dönemde atsız taşımayı temsil etmiştir, bu vesile ile “at gücü” terimi ile bir aracın gücü ölçülmüştür. Bu Aracı kullanan kişi için bir ve istisnalar dışında, en az bir yolcu için oturma kapasitesine sahiptirler.

Ayrıca o dönemlerde Otomobiller yollarda kullanılmak için tasarlanmıştır, bunun yanı sıra yol dışı (Off-road) kullanıma imkan sağlayan otomobiller de vardır (SUV).

Klasik Araba, Otomobil

Yani o yollar diğer trafik öğeleriyle birlikte paylaşılmaktaymış.

Okuduğunuz üzere, genel olarak otomobiller içten yanmalı motorlarla ve dört lastiğin dönmesiyle çalışıyor. Ancak 2001 senesi bakımından, hibrit motorlu otomobiller satılmaya başlamıştır. Elektrikle çalışan hibrit motorlar için şu an Amerika Birleşik Devletleri de başta olmak üzere, bir hayli ülke vergilerini asgariye indirmiş ve fiyatsız elektrik dolum istasyonlarını otoparklara ve benzincilere yerleştirmiştir.

Bunun yanı sıra birde, 3 teker ile çalışan otomobiller de üretilmiştir, ancak balans ve dayanıklılık meselesi yaşanmasından dolayı kullanışlı hale getirilememiştir.

Üretilen bu otomobiller birçok form altında karşımıza çıkmaktadır; bunlardan bazıları ise Sedan, Station Wagon, Convertible, Coupe, Hatchback’dir. Bu markalar çoktur ama konumuzda örnekleştirilmiştir.

En son olarak eski tarihlerde filmlerde gördüğümüz ve şu an gerçek olan test aşamasında sokaklarda bulunan Sürücüsüz (Otonom) Otomobilleri tanıyalım.

Otonom araçlar bünyesinde yer alan otomatik kontrol ve yönlendirme sistemleri sayesinde bir sürücüye gerek kalmadan çevresini, yol durumunu ve trafik akışını algılayıp yolunda seyir eden otomobil türüdür. Bu araçlarda Odometri, Lidar, Bilgisayar görüşü gibi nesneler yardımıyla çevresinde yer alan nesneleri algılamaktadır.

Waymo Sürücüsüz Araba

En Ünlü Sürücüsüz Otomobil Markaları

  1. NVIDIA
  2. TESLA
  3. ALPHABET
  4. WAYMO
  5. QUALCOMM

Bu markalar içinde sizce hangisi daha başarılı ?

BİR CEVAP BIRAK