Otomobilin İcadı, Önemi ve Gelişimi Hakkında Yazı

Otomobilin İcadı, Önemi ve Gelişimi Hakkında Yazı

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ

İnsanlık tarihinde ki en önemli ve birde gelişimi hızlandıran icatlardan biridir. Bulunuşundan önceki dönemlerde insanlar bir yerden bir yere giderken oldukça uzun zaman dilimlerine ihtiyaç duymaktaydı. Ancak bulunuşu ile şehir içi ve şehirler arası ulaşımda çağ atlanmış insanların günler süren yolculukları saatlere düşmüştür.

 

Otomobilin İcadı, Önemi ve Gelişimi

Otomobil çekmeden ya da itmeden kendiliğinden hareket edebilen aynı zamanda kendi motorunu taşıyabilen, tekerlere sahip bir kara taşıtıdır.Otomobilin icadı, önemi ve gelişimi de büyük merak uyandıran konulardan biridir.

Burada motor kelimesi atsız taşımayı temsil ettiğinden dolayı, araçların da gücü beygir gücü terimi ile belirlenir.

 

Otomobilin tarihi

Önemli bir buluş olan otomobilin tarihi 19. Yüzyılda başlar. İlk denemede enerji kaynağı olarak buhar kullanılır ve içten yanmalı motorda petrolün kullanması ile bu süreç devam eder.

Otomobilin çıkması ile gelişmiş ülkelerde hem yük hem insan taşmacılığı konusunda otomobil kendini ana ulaşım aracı olarak kabul ettirmiştir. Özellikle 2. Dünya savaşından sonra otomotiv endüstrisi en etkili endüstri kollarından biri olmuştur.

 

Otomobilin icadı, tek kişi tarafından olmamıştır. Yaklaşık yüzyıl boyunca dünyanın her bir yanından çıkan buluşların birleştirilmesiyle ve zaman ile ortaya çıkmıştır.

Ulaşımda çığır açan otomobil

Otomobil ulaşımda pek çok yol ağı, otoyol ve park yerleri gibi yeni altyapıların gelişmesine zemin hazırlamış oldu. Tüketim nesnesi olarak görüldüğü için de yeni bir evrensel kültüre temel olmuştur. Bunun yanı sıra sanayileşmiş aileler için temel bir eşya gibi yerini almıştır. Günümüzde de otomobil yaşamımızda önemli bir yere sahiptir.

Otomobil, 20. yüzyıl sonları ve 21. Yüzyıl başları önemli petrol krizleri ile karşılaştı. Petrolün azalmasının yanında küresel ısınma ve kirlilik oluşturan gazların kısıtlanması da otomobilin karşılaştığı sorunlar arasında yer almaktadır. Ayrıca 2007 ile 2009 yılları arası yaşanan küresel finans krizi de otomobil endüstrisini yakından etkilemiştir. Bu yaşanan kriz otomotiv gruplarına ciddi zorluklar yaşatmaktadır.

 

Elektrikli otomobiller

Otomobilin gelişimi büyüyen ve gelişen dünyamızda hızla yaratıcı bir şekilde devam etmektedir. Elektrikli otomobil için kullanılacak elektrikli motor bir süredir bilinmektedir. Günümüzde de bataryaların gelişimi ile elektrikli otomobiller üretilmeye ve ardından piyasaya çıkmaya başlamıştır. Fakat bu otomobillerin iyi bir şekilde yerleşebilmesi için, şarj istasyonları gibi daha birçok yeni alt yapıların geliştirilmesi gerekmektedir. Bir de bataryaların geri dönüşümünü sağlamak da ayrıca bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

BİR CEVAP BIRAK