Otomobillere Kar Lastik Zinciri Nasıl Takılır?

Otomobillere Kar Lastik Zinciri Nasıl Takılır?

Hayata Dair Deneyimlerim
PAYLAŞ

İçinde bulunduğumuz sonbahar ayları sona erip kış mevsimine merhaba dediğimiz zaman trafikte araç kullananların en önemli problemlerinden biri güvenli seyir ile seyahat etmek olacaktır. Yağışla havalar ile araç kullanmak önemli bir sorun olmaktadır. Özellikle yağışlar kar yağışı tarzında olduğunda ortaya çıkan araç kayması sonucu kazalardan dolayı kışlık lastik veya kar lastikleri ile çözüm bulmaya çalışırız.

Kar Lastik Zinciri Nasıl Takılır

Günümüzde araçlara Zincir takmak artık eski tarihlerde ki gibi uğraştırıcı ve zor değil fakat çok ta kolay diyemeyiz. Sadece dikkat etmenizi gerektirecek bazı yararlı ve basit ip uçlarına ihtiyacınız var o kadar. İşte Kolay ve Pratik Kar Zinciri Takma yöntemleri… .

 

Takmatik olarak tabir edilen pratik bir şekilde takılabilen zincirleri kullanmanız sizin için kolaylaştırıcı çözüm olabilir.

 

Araçlarınızda tercih edeceğiniz zincir modeli olarak bir birine paralel şekilde dizilmiş olan Lastik Zincirleri yerine baklava dilimi biçimindeki zincir modellerini seçmeniz sizin için yararlı olacaktır. Nedenine geldiğimiz de X Desinli olan yada Baklava Dilimi tarzında ki zincirler yeri daha iyi kavrayarak daha güvenli bir sürüş sağlamaktadır.

 

Kullandığınız zincirleri seçtiğiniz zaman araç lastik ebatları ile uyumlu zincir seçmeye dikkat edin. Çünkü Zincir markaları lastik ebatlarına göre bir sıralama yapar ve markaların kendine göre yapmış olduğu sıralama farklıdır. Araç lastik ebatından farklı olan küçük veya büyük zincirlerin lastiğe bir faydası olmaz.

 

Araç Patinaj Zinciri ile kar paletini araç çekişi hangi lastikte ise oraya takmamız gerekmektedir. ABS olan araçlarda dört tekerleğin dördüne de Patinaj zinciri ve kar paleti çekişin olduğu lastiğe takılmalıdır. ABS’li araçlarda dört tekerleğe de zincir takmakta fayda vardır. ABS sensörü bir tekerlekteki kaymayı belirlediğinde, ABS beyin birimine o doğrultuda bilgi gönderir. Bu yüzden fren yapıldığı sırada ABS tam olarak beklenilen performansı ortaya koymaz.

Takmatik zinciri tekerleğe takarken izlemeniz gereken yöntem

1 – Çekişin olduğu lastiğin arkasından zinciri yere doğru yatırın.

2 – Esnek çelik halatın kırmızı olan bölümünü jant hizasında kilitleyin.

3 – Sarı renkli halatın ucunu sarı fosfor boyalı kilide takın.

4 – Çelik halatı geriye iterek zinciri araç lastiğinize tam olarak oturmanız gerekmekte.

5 – Yeşil renkli gergi zincirinin yeşil fosfor boyalı U kilitleme geçirerek kilitleyin.

6 – Yeşil gergi zincirinin yeşil fosfor boyalı plastik kılavuz yuvasından geçirdikten sonra germiş olduğunuz ve ucunda bulunan lastik kancayı tekrardan çevre zincirine takınız.

7 – 100 m hareket ettikten sonra zinciri tekrardan gerin

Zinciri belli belirli zaman aralıklarında düzenli olarak kontrol etmeniz yararlı olacaktır. Zaman ile kullanılan zincirlerde bollaşma meydana gelecektir. Ortaya çıkan boşluğu almanız güvenliğinizi artırmaya yardımcı olur ve araçlarınızda kullandığınız kar zincirlerinin daha uzun ömürlü olmasına yardımcı olur. 

BİR CEVAP BIRAK