Paratoner nedir ne işe yarar?

Paratoner nedir ne işe yarar?

Öğrenci Ders Notları
PAYLAŞ

Bazen bir Cami Minaresinde Görürüz Bazen İse Yüksek Katlı Bir Binanın Tepesinde. Bir çoğumuzda merak uyandırır ne olduğu ve hangi işlevlere sahip olduğu.

Neye yarar diye merak uyandıran paratoner aslında çok kısa bir anlatım ile tanımlamamız gerekirse Yüksek Konumdaki binaların yıldırımdan korunması işini yerine getirir yıldırımsavar diyebiliriz.

Paratoner nedir ne işe yarar

Diğer adı yıldırımsavar olan paratoner nedir ne işe yarar öğrenerek, temel bilimsel çözümleri daha yakından anlayabilir ve takip edebilirsiniz.

Paratoner Nasıl Çalışır

Paratoner nedir?

Yıldırımsavar adıyla halk arasında bilinen paratoner, yıldırım düşme riski olan yüksek bina ya da yıldırım çeken malzemelere sahip yerler gibi can güvenliğinin sorun oluşturabileceği yerlerde, yıldırımların tek bir noktaya çekilip etkisiz kılınması için kullanılan aletlerdir.

Havadaki özellikle yağmurlu havalarda yıldırımın görevi olan elektrik yüklerini toprağa ileterek nötr hale getirme işlemini, paratoner yıldırımın yerine üstlenerek yıldırım oluşmasını engeller. Çalışma prensibi ve üretimi oldukça basit ve kullanışlı olan paratonerler, etkili olması adına gökyüzüne olabildiğince yakın olacak şekilde konulur.

Paratonerler nasıl çalışır diye düşünürsek, cevap olarak paratoneri yere saplanan demir bir çubuk olarak düşünebiliriz. Görevi hava yüklerini nötrlemek ve etkisiz hale getirmek olduğu için yıldırımsavar yani paratonerin mutlağa toprak ile bağlantısı sağlanır. Örnek vermek gerekirse Paris’ teki dünyaca ünlü Eyfel Kulesi aslında devasa bir paratoner olarak kullanılmaktadır.

Paratoner nasıl yapılır ve çalışır?

Paratoner yapabilmek için iletken bir tel, bir ucu sivri bir metal malzemeden yapılmış çubuk ve yine metalden bir levha gereklidir. Levha metalden yapıldığı için toprakla bağlantıyı sağlayan iletken görevi görür. Bir ucu sivri olan çubuk ise yıldırımdan korunmak istenen binanın en yüksek noktasında sabitlenir.

Metal çubuk tel yardımıyla levhaya gergi teli ile bağlanmalıdır. Yükler çubuğun sivri ucunda toplanır, yani bulutlar ile toprak arasındaki yük dengesini sağlayan alet paratonerdir. Yüksek binalarda paratoner bulunması, bu dengenin binaya yıldırım düşerek oluşturulmasını engellemeye yöneliktir.

Yıldırım oluşumuna ortam hazırlayan etmenlerden bazıları kule şeklindeki yapılar, binaların fazla yüksek oluşu, cami ve kilise minareleri, televizyon antenleri ve bu antenlerin direkleri, trafolar, bayrak gönderleri, fabrika ve bacaları, verici sistemleri şeklindedir.

Bu nedenle stadyum, köprü, hastane, hapishane, petrol ofisi gibi bazı risk altında olan toplu kullanıma açık yerlerde paratoner bulunması zorunlu kılınmaktadır.

Hayati önem taşıyan paratonerler, Franklin çubuğu ile aynı çalışma ilkesine sahiptir ve profesyonel firmalar tarafından üretilir.

Paratonerler ve Çalışma Prensipleri Hakkında Bilgilerinizi Bizimle Paylaşmaya Ne Dersiniz ?

BİR CEVAP BIRAK