Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur Kısaca

Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur Kısaca

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Peri Bacaları Hakkında Bilgi

Peribacaları vadilerin yamaçta olan kısımlarından akmakta olan sel sularının ve rüzgarın etkisiyle tüflerden oluşmuş olan yapıyı aşındırması yüzünden zamanla ortaya çıkmaya başlayan bir doğal oluşumdur.

Kısaca Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur?

 

Sel suları dik yamaçlarda kendisine akacak bir yol ararken, yüzeydeki sert kayaların yüzeylerini ilerleyen zamanda çatlatmaya ve aşındırmaya başlar. bunun sonucu olarak ta bitki örtüsünün sahip olduğu özelliklere göre zaman sürecinde aşınmış olan malzeme peribacası olarak nitelendirilmiş olan doğal şekillerin ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir. Bu oluşumların alt bölümlerinde ve diğer bölümlere göre daha kolayca aşınan malzeme derin bir şekilde oyulduktan sonra aşınması daha zor olan üst bölümlerde yer almakta olan şapka görünümünde kalan bir parça ile aşınmadan korunmuş olan konik yapıda gövdeler ortaya çıkmaktadır.

Peri bacalarının oluşması sırasında  rüzgar etkisinin oluşuma etkisi kadar yağmur sularının yüzeydeki akışı da oldukça önemlidir. Yağmur sularının daha etkili ve güçlü yüzey akıntısı olarak gelişmesine ise en önemli etken bitki örtüsünün nispeten azlığı ve tüflerin geçirimsiz olmasıdır.

 

Şapkalı peribacaları oluşumlarının, konik gövdeli ve tepe kısımlarında büyük bir kaya bloku vardır. Peri bacalarının yapısında Gövde tüf, tüffit ve volkan külünden oluşmuş kayaçtan, şapka kısmının yapısında ise lahar ve ignimbirit gibi daha sert kayaçlardan meydana gelmektedir. Peribacasının meydana gelmesi için ilk şart, şapkayı oluşturan kaya türünün gövdeyi oluşturan kaya topluluğuna  göre daha dayanıklı bir yapıya olmasıdır. Şapkadaki kayanın direnci peribacalarının ömrünün ne kadar olacağını belirler. Birde şapka bloku olan kaya, yapı olarak daha zayıf olan tüfün erozyonunu geciktiren ayrıca peri bacalarının yüksekliğini kontrol altına alan bir unsurdur.

Alaattin KEŞOĞLU

BİR CEVAP BIRAK