Petrol Nedir? Nerelerde Kullanılır ?

Petrol Nedir? Nerelerde Kullanılır ?

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Petrol Üretimi

Günümüzde en önemli enerji kaynaklarından birisi olan, özellikle bulunduğumuz coğrafya ele alındığında çevremizde bulunan yataklar ile büyük bir önem kazanan petrol, neft ya da yer yağı olarak da ifade edilmektedir. Hidrokarbonlardan oluşan bir yapıya sahip olan petrol, sudan daha yoğun bir kıvama sahip olmakla birlikte koyu renkte, doğal yanıcı bir mineral yağdır.

Petrol Hakkında Bilgi

Petrol, yer altından çıkarılan işlenmemiş ham halde bulunan mineral yağ olmasına karşın sıkça halk arasında benzin, gazyağı, dizel – motorin, motor yağı, fuel oil gibi isimler ile adlandırılmaktadır. Yaygın olarak benzin ve gaz yağı sıklıkla kullanılırken diğer yağ türleri araçlarda ya da ısınma amacıyla değerlendirilebilmektedir.

Hidrokarbon karışımından meydana gelmesi nedeniyle belirli bir kimyasal bileşime sahip olmayan petrol, doğal bir akaryakıt olarak kaynağın bulunduğu yere göre farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Örneğin ABD’de bulunan bazı yataklardan çıkarılan petrol, hidrokarbon sınıfında olan bileşikleri ihtiva ederken Rusya’dan çıkarılan petrol kötü kokan naften olarak bilinen sınıftaki bileşikleri ihtiva etmektedir.

Petrol Nedir

Petrol Nerelerde Kullanılır? Üretimi Nasıl Yapılır?

Petrolün türevine ve elde edildiği yere bağlı olarak kendine özgü ağırlığı, alevlenme noktaları ve ısıtma kuvvetleri bulunmaktadır. Petrolde ortalama elemental bileşime bakıldığında karbon %84, hidrojen %12, oksijen %1 gibi oranlar ön plana çıkarken ABD’de çıkarılan bazı bölgelerde düşük oranlarda da olsa kükürt bileşimi göze çarpmaktadır.

Kimyasal açıdan incelendiğinde petrolün denizlerde bulunan bitki ve hayvan kalıntılarının çürümesinden sonra oluşan kalıntılardan meydana geldiği bilinmektedir. Milyonlarca yıllık bir süreç içerisinde çürüyen bu kalıntılar geride bu süreç sonunda yağlı maddelerin kalmasını sağlamakta ve yağlı maddelerde petrol ile gaza dönüşmektedir.

Oldukça geniş ve yaygın bir kullanım alanına sahip olan petrol, benzin halinde otomobillerde, gaz yağı halinde ısıtma amacıyla ya da bazı özel uçaklarda tercih edilmektedir. Yine mazot olarak ifade edilen kaynağın başta otobüsler olmak üzere kamyon ve gemilerde bulunan dizel motorlarda tercih edildiği bilinir. Üretimden başlayarak dağıtıma kadar geçen süreçte, sondaj ve taşıma sonunda rafinelerde petrol işlenmekte ve kullanım alanına göre değerlendirilmektedir.

Petrol ve Türevleri İle İlgili Bilgilerinizi Paylaşmaya Ne Dersiniz ?

BİR CEVAP BIRAK