Peygamberimiz Hz Muhammed Ne Zaman Doğdu Hayatı Hakkında Bilgi

Peygamberimiz Hz Muhammed Ne Zaman Doğdu Hayatı Hakkında Bilgi

Öğrenci Ders Notları
PAYLAŞ

Peygamber efendimiz MS 520 tarihinde dünyaya Mekke’de gelmiştir. Mekke o zamanlar çeşitli aşiretler tarafından yönetilen ve belirli yıllarda dünyanın her yerinden hac vazifesini yerine getirmek isteyen birçok dine mahsup insanların ziyaret ettiği ve Arabistan bölgesi için büyük öneme sahip olan bir ticaret merkeziydi.

 

Mekke içinde bulunduğu durumla birlikte aşiretlerin acımasız yasaları ve ahlak yasalarının sapkınlığa uğraması nedeniyle günah şehri, cahiliye dönemi olarak tanımlanmaktadır. Bir tüccarın oğlu olarak dünyaya gelen Hz. Muhammed (S.A.V) çocuk yaşta annesini ve babasının yaşamı yitirmesinin ardından amcası Abdullah bin Abdulmuttalib tarafından alınarak yanında tüccar olarak yetiştirilmiş ve kervansaraylara, ticaret yollarında seyahat ederek dünyayı görme şansı elde etmiştir.

 

Peygamber Efendimize İlk İnananlar

Peygamber efendimize Kuran-ı Kerim gençlik yıllarından çok sonra 40 yaşlarına tekabül eden bir zamanda Cenabı hak tarafından kendisine Hira mağarasında gönderilmiştir. Peygamber efendimiz akşam saatlerinde çoğu zaman inzivaya çekilmek için hira mağarasına gitmekteydi. Orada kendisiyle baş başa kalarak vakit geçirirdi. Yine böyle bir zamanda Hira mağarasında düşüncelere dalarken Cenabı Hak tarafından Cebrail efendimiz tarafından kendisine Kuran-ı Kerim kendisine ilk ayetleri olan “Oku” indirildi.

 

Bunun ardından eşi Hz Hatice’ye durumu anlatan peygamber efendimiz, kendisine vahiy gönderildiğini ve sn. peygamber olarak seçildiğini söylemiştir. Daha öncelerinde vahiy inmeden önce Muhammed’ül Emin (Güvenilir Muhammed) gibi cümleler kendisine Mekke haklı tarafından söylenirdi. Böyle bir durumda ilk önce çok şaşıran Hz. Hatice daha sonrasında efendimizi dinleyip ona ilk inananlar arasına girmiştir. Efendimiz daha sonra en yakın dostlarına ve akrabalarına durumdan bahsederek Ebu Bekir, Hz Ali gibi önemli kişilere durumu açıklamış ve bunlarında ilk inananlardan biri olmalarını sağlamıştır.

 

Mekke’de İslam’ın Yayılışı

Mekke’de İslam büyük bir hızla ve peygamber efendimize duyulan büyük güvenle birlikte yayılmaya devam etmekteydi. Ancak İslam’ın getirdiği kurallar Mekke aşiretleri tarafından kabul edilmiyordu. Ve islamı reddederek Muhammed’in sürülmesi ya da öldürülmesi gerektiği düşünülüyordu. Birkaç suikast girişimin denenmesinin ardından ve bu girişimlerin başarısız sonuçlanmasıyla birlikte Mekke’de büyük bir kargaşa ve bölünmeler yaşanmaya başlamıştı. İslam’ın yayılmasında Mekke’yi büyük bir tehlike olarak gören peygamber efendimiz kendi müritlerini de toplayarak Mekke’den Medine hicret edilmesi gerektiğine karar vermiştir.

 

Mekke’den müritlerini toplayan efendimiz Medine’deki krallıklar ile anlaşmaya vararak buraya göç etme konusunda karşılıklı anlaşma yapmışlardır. Mekke’den Medine’ye hicretin gerçekleşmesinin ardından Mekke’nin ele geçirilmesi gerektiğini ve oranın İslam’ın merkezi olması gerektiği vurgulayan peygamberimiz Mekke’deki aşiretler ile sırasıyla Hendek, uhud ve bedir savaşlarını vermişlerdir.

 

Bu üç savaşın ardından oldukça zayıf düşen Mekke aşiretleri ve yönetimi daha fazla dayanamayarak sonrasında İslam ordusuna boyun eğerek Mekke’yi teslim etmişlerdir. Mekke’nin alınmasından kısa bir süre sonra vefatı gerçekleşen peygamber efendimiz, Mekke şehrindeki tüm putları yıkarak burayı Müslümanlığın başkenti haline getirmiştir.

BİR CEVAP BIRAK