Polis Ne İş Yapar – Polisin Görevleri Nelerdir

Polis Ne İş Yapar – Polisin Görevleri Nelerdir

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Bazı meslekler vardır ki onlar zorlu bir hayat yolunda mücadele etmek için vardır. Bu meslekler hangileridir denildiğinde ilk akla gelenler ise askerlik ve polisliktir. Aslen fedakarlık denilebilir bu iki mesleğe.

Polis Ne İş Yapar

Genel hatları ile bir iş tanımını şu şekilde yapabiliriz. Görevli bulunduğu saha içinde bulunan tüm vatandaşların dil, din, ırk ayrımı yapmadan huzur ve güveninin temin etmek, suç ve suçlular ile mücadele etmek olarak açıklayabiliriz.
Polis Nasıl Olunur?
1)-Bunlardan ilki, lise mezuniyeti sonrasında üniversite sınavına girenler arasından alım yapan Polis Meslek Yüksekokullarıdır. (PMYO)
2)-Polislik için ikinci yol ise, 4 yıllık lisans mezunlarından KPSS sınavına girerek yeterli puan alanlar arasından uygun şartları taşıyanlardan seçilen öğrencilerin eğitim aldığı Polis Meslek Eğitim Merkezidir. (POMEM)
3)-Polis olmak için izlenecek üçüncü yöntem ise Özel Harekat Polis alımlarıdır.

 

Polislik mesleği nedir?

Polisler Ne İş Yaparlar Maddeler Halinde Açıklayalım.

 

1-Polisin gerçekleştirmekte olduğu görevinin yasal olarak bir dayanağı bulunması gerekmektedir. İfa edilen Hizmetin gerektirdiği şeyleri yapmak ve görev ile ilgili yasakları da yapmamak ile yükümlüdür.

 

Bir Polisin temel görevi ; Yasa dışı durumların önüne geçmek, olan bir suçun takibini yapmak, suçları önlemek, fiilen gerçekleşmiş olan olayların açıklığa kavuşturulması ve ülke iç güvenliğinin sağlanması.

 

2- Polis Yetkilerinde Hedeflenen Acık ve En Temel Amaç Hangisidir dersek ; Kamu otoritesinin sağlanması ve kamu yararının korunmasıdır. Polisler görevlerini kamu yararı için ifa etmektedir.  Kamunun yararının net bir şekilde sağlanması için öncelikle toplum düzeninin sağlıklı olması gerekmektedir.

 

3- Polisin görev tanımları çeşitlidir. Günlük hayatımıza baktığımız zaman polisin görev kapsamına girmeyen, polisi ilgilendirmeyen konu bulunmamaktadır dediğimiz zaman emin olun ki doğru bir tanım yapmış oluruz. Yaşantımızda ki bütün konular ile ilgili görev bulunmaktadır. Bu görevleri kendi arasında kanuni, geleneksek ve demokratik olarak üç farklı biçimde sınıflandırabiliriz.

Polis Ne İş Yapar

4-Polisin kanuni görevlerini toplumun genel asayişi, sosyal yardım, devletin yürütme gücüne yardımcı olmak, olası suçları önleme, olayları bastırma, ve adli görevleri olmak üzere altı ana başlık altında toplamak mümkündür.

 

5- Polisin en temel görevi olan kamu düzeni sağlanmasının 4 esas ögesi bulunmaktadır. Bu ögeler sırasıyla güvenlik, sağlık, esenlik ve ahlak olmaktadır.

 

İdeal Polis nasıl olmalıdır diye soruyorsanız Polis kendini açık ve net bir şekilde ifade edebilen verdiği yanıtlar kısa ayrıca anlaşılır olan, toplumun tüm kesimlerine eşit mesafede davranan, siyasi görüş, dil din ırk ve mezhep ayrımı yapmayan biri olmalıdır.

BİR CEVAP BIRAK