Polyester Nedir Polyester Kumaşlar ve Özellikleri

Polyester Nedir Polyester Kumaşlar ve Özellikleri

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Yaşantımızda en sık kullanılan sentetik ürünler arasında liste başı olacak kadar günlük yaşantımıza girmiştir Polyester.

Polyester nedir?

Bir alkol ile bir organik asitin tepkimeye girerek oluşturduğu ürünün polimerleşmesi ile üretilen bir sentetik liftir.

Polyester, polimerlerin bir kategorisi ya da daha özel şekilde ana bağları içinde bazı ester fonksiyonel gruplarını içeren yoğuşma polimerleridir. Bu polyesterler doğada çok miktarda bulunmasına karşın, polyester genel anlamda tüm polietilen tereftalat ve de poli-karbonat içeren sentetik olan polyesterlere ait çok geniş bir aileyi belirtir.

PET bu termoplastik polyesterlerin en önemli olanından birisidir. İlk sentetik polyester türü olan gliserin ftalat polyesteri su geçirmezlik özelliği sağlamak için I. Dünya Savaşı sırasında kullanılmıştır. Doğal olan polyesterler 1830 yıllardan günümüze bilinmektedir.

Polyester kelimesinin yaygın olarak kullanımı polyester liften gelen bazı kumaşı belirtir. Polyester giysiler, doğal lifler ile karşılaştırıldığında, daha az olarak doğal hissedilir. Polyester lifler sıklık ile pamuk lifleri ile beraber, daha faydalı özelliklere sahip olan giysiler üretmek için kullanılır.

 

Polyester Kumaş

Polyester Hakkında Bilgi

Polyester kumaşların en önemli özelliği çekilip bırakıldığı zaman eski biçimini alma esnekliğine sahip olmasıdır. Kolay bir biçimde yıkanır ve çabuk şekilde kururlar, güneş ışığının altında polyester kumaş dayanıklılıkları azalsa da, renk değişimlerine uğramazlar. Bu sebep ile de polyester liflerden dokunan bazı kumaş türleri giyecek yapımında sıklık ile tercih edilir.

Ayrıca bazı perde, yastık tarzı eşya ile estetik cerrahide doku ya da protez yapımlarında kullanılır.

Polyester kumaşın özellikleri: Polyesterden imal edilen bir kumaş dış giyim şeklinde giyilir, kolay şekilde buruşmaz, uzun süre giyilebilir, temizliği kolay olur. Doğal bazı elyaflara göre çok daha fazla dayanıklıdır.

Hem kuruluk dayanımı hem de ıslaklık dayanımı aşırı derecede yüksek olan bir madde olan polyesterler, tekstil sektöründe trevira, dakron ya da terilen gibi isimler ile de adlandırılmaktadır.

Buruşma veya kırışma gibi özelliklerinin minimum düzeyde olmasından dolayı son yıllarda gömlek tarzında olan ürünlerin üretiminde de sık sık kullanılmaktadır. Polyester kumaşın diğer özellikleri, ışığa karşı aşırı derecede dayanıklı ve de oldukça uzun ömürlü bir malzeme olmasıdır. Bu ürün ayrıca buruşma ya da kırışmaya karşı dayanıklı ve de epeyce esnektir. Bu durum kaliteli bir estetik görünüme sahip olma niteliğini de beraberinde getirir.

 

Polyester kumaş, çamaşır makinesinde yıkanabilir özelliği ile bazı bakterilere karşı da çok dayanıklıdır. Esnek olması iyi bir özelliği olmasının yanında, terletme durumu negatif bir özellik olarak karşımıza çıkmaktadır.

Çoğu insan tarafından, polyester kumaş türünün terletme özelliği tercih edilmemesinin sebebidir. Fakat normal ürünlere oran ile çok hafif olması bakımından pozitif bir özellik katmaktadır. Ayrıca polyester kumaşlar, hızlıca kuruma özelliğine de sahiptir.

Çamaşır makinesinden çıktığı zaman kurumaya meyillidir. Ütü ile de çabucak kurutulabilir. Polyesterden yapılan bazı ürünlerin nerede ise tamamı, ütüye bile gerek duyulmadan rahat bir biçimde giyilebilmektedir.

Sizlerde Polyester Hakkında Bilgilerinizi Paylaşmak İster misiniz ?

BİR CEVAP BIRAK