Portakalın Faydaları, Zararları, Yararları, Yan Etkileri Nelerdir

Portakalın Faydaları, Zararları, Yararları, Yan Etkileri Nelerdir

Sağlık
PAYLAŞ
Portakalın Yararları Zararları

Sonbahar ve Kış Ayları Geldiğinde En Fazla Tükettiğimiz Meyveler Arasında Yer Alan Portakal Sağlık Açısında da İçinde bulunan C vitamini sayesinde yararlı bir meyve olarak öne çıkmaktadır.

Portakalın Yararları İle İlgili Bilgi

Kış aylarında en çok tüketilen meyveler arasında yer alan portakal, hem besin değeri hem de Pazar değeri açısından oldukça değerli bir meyvedir. Kış aylarında sık yakalanan rahatsızlıklara karşı koruyucu etkisi olan portakal, C vitamini bakımından da zengin bir meyvedir.

C vitamini bakımından oldukça zengin bir meyve olan portakal, B ve E vitaminleri ile insan vücudunda önemli yararlar sağlamaktadır.

Kış aylarında özellikle grip ve soğuk algınlığı gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırmak için tüketilen portakal, meyvesi dışında suyu ve yaprağıyla da fayda sağlayan bir bitkidir.

Portakalın Faydaları – Yararları, Yan Etkileri

Portakal Resimleri

Fosfor, Magnezyum ve Potasyum mineralleri açısından zengin bir içeriğe sahip olan portakal, vücudu ve bağışıklık sistemini güçlendirmekte vücuda enerji vererek hastalık halinde iyileşme sürecini hızlandırmaktadır.

Yüksek tansiyon üzerinde olumlu etkileri olan portakal, kolesterolü düşürmekte ve kalp rahatsızlıkları üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır.

Portakalın diğer faydaları arasında sinirleri yatıştırması, damarları güçlendirmesi, grip ve nezle gibi hastalıkların iyileşme sürecini hızlandırması, cilt kırışıklıkları ve diğer cilt problemlerini önlemesi gibi önemli etkiler bulunmaktadır.

Cilt üzerinde özellikle yağlı ve normal ciltler için faydalı bir meyvedir.

Portakalın Zararları Nelerdir

Bilinen herhangi bir zararlı etkisi bulunmamasına karşın şeker içeriği nedeniyle şeker hastaları tarafından fazla miktarda tüketilmemesi yararlı olacaktır.Ayrıca her gıda ürünün de olduğu gibi kararında tüketmek vücut açısından daha yararlı olacaktır.

  • Aşırı bir miktarda tüketildiği zaman kan şekerindi yükseltici etkisi olabilir. Bu yüzden diyabet sorunu olanlar tüketimde dikkatli olmalı
  • 6 yaş altında olan çocuklarda aşırı tüketim durumunda alerjik reaksiyon ile karşılaşabilirsiniz.
  • Hassas bir bünyesi olan bireylerde cilt alerjisi sorunu ortaya çıkabilir.

Sağlıklı ve Güzel Günlere Merhaba Demeniz Dileğiyle.

BİR CEVAP BIRAK