Portfolyo (Portföy) Nedir ?

Portfolyo (Portföy) Nedir ?

Nedir- Ne Demek - Sözlük
PAYLAŞ

Portföy veya portfolyo, porte-feuille kelimesinden gelmektedir. Bir konudaki araştırmaların, çalışmaların toplandığı dosya anlamına gelir. Bu kavram çok çeşitli alanlarda, çeşitli anlamlarda kullanılır.

FİNANS

Finansta portföy (portfolyo), bir yatırım şirketi, hedge fonu, finansal kurum veya birey tarafından tutulan yatırımlar topluluğudur. Kişi ve kuruluşlar sahip oldukları servetlerini çeşitli şekilde tutarlar:

Nakit para, altın, döviz, vadeli mevduat, tahvil, hazine bonosu, gayrimenkul ve yatırım malı gibi eldeki servetin tutulma şekillerine kişi ve kuruluşların portföyü denir.

Sahip olunan varlıkları ve kaynakları ifade eder.

 

Portföy nedir

TANIM

Portföy terimi, hisse senedi, tahvil ve nakit gibi finansal risklerin herhangi bir kombinasyonunu ifade eder. Portföyler bireysel yatırımcılar tarafından tutulabilir ve / veya finansal uzmanlar, finansal riskten korunma fonları, bankalar ve diğer finansal kuruluşlar tarafından idare edilebilir. Bir portföyün, yatırımcının risk toleransına, zaman çerçevesine ve yatırım hedeflerine göre tasarlanması genellikle kabul gören bir ilkedir. Her varlığın parasal değeri, portföyün risk / ödül oranını etkileyebilir ve portföyün varlık dağılımı olarak adlandırılır.

 

 

Uygun bir varlık dağılımı belirlenirken, beklenen getiriyi maksimize etmeyi ve riski en aza indirmeyi hedefliyoruz. Bu, çok amaçlı bir optimizasyon sorununun bir örneğidir: daha “verimli çözümler” mevcuttur ve tercih edilen çözüm, risk ve getiri arasındaki bir dengeyi göz önüne alarak seçilmelidir. Özellikle, bir portföy A’ya başka bir portföy A’ya hakimdir. Eğer A ‘, A’dan büyük bir beklenen kazanca ve daha az riske sahipse, A, bir Pareto-optimal portföyüdür. Son zamanlarda, literatürde, riske göre düzeltilmiş getiriyi maksimize etmeye dayanan portföy çeşitlendirmesine alternatif bir yaklaşım önerilmiştir.

Portföy Sözlük Anlamı Ne Demek

portföy
ad
  1. 1.
    kâğıt paraların vb. konulduğu cüzdan.
  2. 2.
    ECO.
    banka, aracı kuruluş ya da kişinin elinde bulundurduğu, üzerinde her türlü işlem uygulayabildiği pay belgiti vb. gibi taşınır değerler toplamı.

 

Finansta portföy

AÇIKLAMA

Piyasa portföyü ve sıfır yatırım portföyü dahil pek çok portföy türü bulunmaktadır. Bir portföyün varlık dağılımı, eşit ağırlıklı, aktifleştirme-ağırlıklı, fiyat-ağırlıklı, risk eşitliği, sermaye varlık fiyatlandırma modeli, arbitraj fiyatlandırma teorisi, Jensen Endeksi, Treynor oranı ve aşağıdaki yatırım yaklaşımları ve ilkelerinden biri kullanılarak yönetilebilir.

Sharpe diyagonal (veya indeks) model, risk modeli değeri, modern portföy teorisi ve diğerleri.

 

Portföy getirilerini ve performansı hesaplamak için birkaç yöntem vardır. Geleneksel bir yöntemde üçer aylık veya aylık para ağırlıklı getiriler kullanılıyor ancak gerçek zaman ağırlıklı yöntem finansal piyasalardaki birçok yatırımcı tarafından tercih edilen bir yöntem. Bu bir portföyün getirilerinin performans özelliklerini ölçmek için, kısmen yatırım stratejisi olarak görülen bir endekstir veya kıyasla karşılaştırıldığında birkaç model de bulunmaktadır. Serbest dolaşım sitelerinde Portföy, yaptığınız geçmiş iş veya herhangi bir şirkette sahip olduğunuz hisse senetleri olarak düşünülür.

 

KARİYER PORTFÖYÜ

Kariyer portföyü birinin eğitim ve mesleki kariyerini düzenli bir belge olarak ortaya koyması için oluşturulur. Portföy kişinin iş başvurularında kullanılır. CV’den çok daha geniş bir anlamı vardır. Bir insanın bütün hayatında kazandığı tecrübelerini, yeteneklerini oraya koyan belgedir.

BİR CEVAP BIRAK