Pptx Nedir Pptx Dosyası Nasıl Açılır

Pptx Nedir Pptx Dosyası Nasıl Açılır

Bilgisayarlar
PAYLAŞ
Pptx Nedir Pptx Dosyası Nasıl Açılır

Bilgisayar kullanıcılarının sıklıkla karşılaşmış olduğu bir dosya türüdür.

PPTX Nedir?

Pptx , bir Microsoft Office programı olan Power Point Sunu programının uzantısıdır. Microsoft Office programlarından biri olan pptx , çeşitli alanlarda ihtiyaç duyulan sunumların hazırlanmasında kullanılan bir bilgisayar programıdır. Bu program sayesinde istenilen özellikte sunular oluşturulabilir. Sunduğu birçok özellik ile çoğu bilgisayar kullanıcısının tercih sebebi olan Power Point alanında en iyi programlardan biri sayılmaktadır.

 

PPTX Kullanım Alanları Nelerdir ?

Günümüzde teknolojinin ilerlemesi ve teknolojiye kolayca ulaşılabilir olması beraberinde birçok kolaylığı da getirmiştir. Özellikle eğitim camiasında teknoloji bu kadar gelişmemişken imkânlar sınırlı ve yetersiz kalmaktaydı . Fakat günümüzde teknolojiyle birlikte birçok yeni eğitim metodu da uygulanır olmuştur. Bu metotlardan belki de en çok kullanılanı ve en çok beğeni toplayanı Power Point Sunu Programı olmuştur. Sağladığı kolaylıklar ve sunduğu alternatifler nedeniyle çoğu eğitim kurumunun eğitimde tercih ettiği metotlardan en çok kullanılanıdır.

 

Power Point Sunu Programının eğitim dünyası dışında iş dünyasında da önemli bir kullanım alanı bulunur. Günümüz iş dünyası vaktin nakit olduğu inancında olduğundan her türlü vakit israfına karşı çıkmakta ve sürekli vakti değerlendirme peşindedir. Bu nedenle iş sunumlarında çok önceden kullanılan kağıt ve grafiklerin yerini de doğal olarak Power Point Sunu Programı almıştır.

Power Point Sunu Programı ( PPTX ) Nasıl Kullanılır?

Öncelikle dosyanın açılması için program üzerinde Mouse ile durarak sağ tıklatıp aç butonuna tıklanması gerekir. Programın açılma işlemi yapıldıktan sonra hangi konuya yönelik sunu oluşturulacak ise o konuyla ilgili önceden araştırma yapılmış olmalı ve kullanılacak malzemeler hazır bulundurulmalıdır. Power Point Sunu Programı açıldıktan sonra karşınıza çıkan ilk sayfada başlık ekleme kutucuğuna başlığınızı ekleyebilir, ardından başlık kutucuğunun altında bulunan metin kutucuğuna metninizi kopyalayabilir veya kendiniz yazabilirsiniz.

pptx icon resmi

İlk slayt sayfasını oluşturduktan sonra sol köşede duran slaytın küçük kopyası üzerine Mouse ile gelerek sağ tıklatarak yeni slayt butonuna tıklayıp yeni bir slayt sayfası elde edebilirsiniz. Eğer gereksiz bir slayt sayfası oluşturduğunu fark ederseniz tekrar slaytın küçültülmüş sayfalarından gereksiz slaytı bularak üstünde mouse ile sağ tıklatarak sil butonuna tıklayarak yapmış olduğunuz gereksiz slaytı silebilirsiniz. Power Point Sunu Programı yapacağınız sunu için size birçok materyal kullanma olanağı verir.

 

Örneğin ; sununuza görsellik kazandırmak amacıyla resimler kullanabilir; işitsel olarak dikkat çeken bir sunu oluşturmak isterseniz de sununuz için bir ses ekleyebilirsiniz. Sunuya resim eklemek için Power Point’in üst kısmında bulunan sekmelerden ekle sekmesini seçin.

 

Sonrasında sununuza ekleyeceğiniz materyali belirleyin bu materyal; resim, küçük resim, fotoğraf albümü, şekiller veya grafik olabilir. Dilediğiniz materyali seçtikten sonra önünüze çıkan dosya penceresinden sunuya ekleyeceğiniz dosyayı bulun ve ekle düğmesine tıklayın.

Bunun gibi birçok kolaylık ve güzel uygulama sağlayan Power Point programını her sunu ihtiyacınız için kullanabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK