Pratik Yemek Noodle Nedir Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Yapılır

Pratik Yemek Noodle Nedir Çeşitleri Nelerdir, Nasıl Yapılır

Kolay ve Pratik Tarifler
PAYLAŞ

Kimileri erişte dese de ben ve benim gibi bir çok kişi tarafından makarna olarak bilinir Noodle. Hazırlanmasında kullanılan soslar ve pratikliği ile insana cidden farklı bir lezzet olduğunu gösterir.

Çabuk Makarna Noodle Nedir

Noodle diye adlandırılan makarna ve erişte gibi bir görünümü olan ve günümüzde yaygınlaşmaya başlamış bu yemek türü tahmin edeceğiniz üzere uzak doğu yemeğidir. Noodle türleri uzak doğu ülkelerinde aşırı sevilir ve çok tercih edilir. Noodle ın uzak doğuda bu denli sevilmesinin sebebi hemen hazırlanabilir zahmetsiz tadı güzel ve hem sosları veya içine konan şeylere bağlı olarak zenginleştirilebilir ve karbonhidrat yani enerji açısından da zengin bir besindir. Noodle hakkında genel geçer makarna veya erişte demek yanlış olacaktır. Birçok çeşidi bulunmaktadır ve her çeşidin kendine has bir yapımı vardır. Normal buğdaydan yapılanı esmer olanı veya buğday yerine pirinçten yapılanı bile mevcuttur.

Noodle yapımı nasıl olmalı nelere dikkat edilmelidir?

 

Noodle çeşitleri nelerdir

Hamuruna ve yapılışına göre çok farklı noodle çeşitleri mevcuttur. Bunlardan bazıları şunlardır. Normal buğday ile yapılan bizdeki makarnalar veya erişteler kadar kalınlığa sahip olan noodle lar en zahmetsiz ve kolay olanlarıdır çünkü makarna gibi yiyeceklere benzer bir yapıma sahiptir. Damak zevkinize bağlı olarak normal buğday ile yapılan noodle ların soslarından ziyade hamur iken yumurtaya batırılmış olanı da marketlerde satılmaktadır. Normal incelikten daha ince yapıdaki noodle lar da mevcuttur bunların normal buğday ile yapılanları vardır. Birde ekstra ince adeta bizim kültürümüzdeki kadayıf tellerini andıran normal buğday ile yapılan Sun Shun Fuk isimli bir noodle çeşidi de mevcuttur.

 

Noodle lar paketinden kuru bir halde çıkar genellikle ama bunun tam tersi olan noodle lar da mevcuttur. Japon usulü Sao Tao noodle ı buna bir örnektir normal buğdaydan yapılan diğer noodle ların aksine paketinden ıslak çıkar. Normal buğday ile yapılan noodle lar olduğu gibi Asya’nın vazgeçilmez besini olan pirinçten yapılan noodle lar da vardır. Pirinç veya buğdaydan yapılan noodle lar arasında tercih yapmak tamamen size kalmıştır. Damak zevkine göre değişen bir durumdur ama genellikle tercih edilenin normal buğdaydan yapılan noodle çeşitleri olduğunu da belirtelim.

Noodle Nasıl Yapılır

Noodle nasıl yapılır ?

Noodle yapmak

Noodle ın yapımı almış olduğunuz noodle a göre değişir. Günümüzde hazır kapta bulunup sadece su ekleyerek yapılan noodle lar bile bulunmaktadır. Bunlar yapımı en kolay olup her an yemeye hazır hale getirilebilir. Noodle ı sosuyla birlikte satılıp sizin bunu evde makarna yapar gibi tencerede yapabileceğiniz tür noodle lar da mevcuttur. Bunlar da yapımı hızlı ve basit birer noodle çeşididir. Bunların aksine uzak doğu kültürüyle birebir yapımı aynı olan sadece eriştesini alıp evde kendiniz istediğiniz gibi sosunu ve içine katmak istediğiniz başka besinleri ayarlayabileceğiniz klasik noodle lar da vardır. Bunlar yapılırken inceliğine bağlı olarak haşlama süresi hesaplanmalıdır. Noodle yapılırken Ortalama 3 dk. gibi bir haşlama süresinden sonra tavada istediğiniz sos ile karıştırıp hafif sulu bir şekilde servis edebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK