Radar nedir, günlük hayatta nerelerde kullanılır, ne işe yarar?

Radar nedir, günlük hayatta nerelerde kullanılır, ne işe yarar?

Faydalı Bilgiler
PAYLAŞ

Denizcilik ve Havacılık Alanlarında Gerek Sivil Hizmetler Gerekse Askeri Hizmetler İçin Kullanılan Hava Trafiğinde ve Deniz Trafiğinde Seyrüsefer Halindeki Anlım Konumları ve İzlemiş Oldukları Güzergahın Bulundukları Yerin Tespiti İçin Kullanılan Cihaz.

Radar Ne İşe Yarar Hakkında Bilgi

Gündelik hayattan askeri alanlarda sağladığı kolaylıklara kadar sandığımızdan çok daha büyük bir öneme sahip olan radarları daha yakından tanımak için radar nedir, nerelerde kullanılır, ne işe yarar konularını daha iyi bilmek gereklidir.

 

Radar nedir, nerelerde kullanılır?

Radyo dalgalarının yansıtılması sayesinde uzak cisimlerin ve bu cisimlere ait hız ya da mesafe bilgilerinin tespit edilebilmesini sağlayan araçlara radar denilmektedir. Radar aslında bir kısaltma kelime olup açılımı radio detection and ranging yani Türkçe’ ye çevirmek gerekirse radyo aracılığıyla tespit ve uzaklık tayini anlamına gelmektedir.

Kullanıldığı alanlara göre radarlar hava ve deniz olarak iki farklı ortama göre adlandırılır. Havada kullanılan radarlar, askeri, meteoroloji tahmini, astronomi, hava limanı ve uçak gibi alanlarda kullanılmaktadır. Deniz radarları ise gemilerde yer almaktadır ve askeri ya da ticari amaçlarla, gemiye göre kullanımı değişmektedir. Bu radarların isimlendirilmesi ise ait olduğu frekans bandına göre yapılmaktadır.

Radarların kullanım alanları

 

Sayısız modeli ve radar kullanımı türü olmakla birlikte genel olarak radarın en çok kullanıldığı alanlar gemi ve uçak seyirleri olmaktadır. Ancak radarların bu araçlarda ne sebeplerde kullanıldığını da bilmek, doğru kullanım için önemlidir.

 

Hava trafik güvenliğinin sağlanması için hava gözetim ve denetim radarları özellikle uçağın iniş ve kalkışı sırasında kule ile iletişimde ve bireysel yaklaşımlarda kullanılır. Hava trafik kontrol radarları ise uçaklarda bulunmakla birlikte asıl görevi düşman uçağı tespit etmek, bu uçakların önünü kesmek ve imha etmektir. Modern uçaklarda bulunan bu radarlar meteorolojik bilgi tayini yapmanın yanında navigasyon ve olası çarpışmalara karşı uyarıcı özelliğe da sahiptir.

 

Özel bazı radarlar ile araç içerisinde ve taşımada hasarsız malzeme tespiti yapılabilmektedir. Ayrıca radarlar uzman kişiler navigasyon özelliği nedeniyle yön bulmada da kullanılabilmektedir. Ancak genel olarak kullanım füze gibi tehdit içeren araçların tespit edilmesi, hava ya da deniz trafiğinde olası kaza ve sorunların önlenmesi, astronomik ve meteorolojik tayinde bulunma, kapalı araçlar içerisinde yasak, izinsiz ya da tahribatlı mal ya da yolcu taşımaları tespit etme gibi amaçlardır.

Radarı Kim Buldu : Radarı Bulan Kişi Christian Hülsmeyer’dir.

BİR CEVAP BIRAK