Radyasyon Nedir? Zararları ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Radyasyon Nedir? Zararları ve Korunma Yöntemleri Nelerdir?

Kimya Konu Anlatımları
PAYLAŞ
Radyasyon Nedir

Çevremizde sıklıkla radyasyonun zararları üzerine bilgiler verildiğini ve başta çocuklar olmak üzere tüm bireylerin bu etkiye karşı korunması gerektiğini duyarız. Genellikle uyarı niteliğinde olan bu bilgiler kısmi bazı uyarılardan öteye geçememekte, radyasyonun ne olduğu, nasıl etki ettiği ve canlı organizmaları üzerinde ne gibi tahribatlar yarattığı yeterince verilmemektedir.

 

Fiziksel anlamda radyasyonu tanımlamak gerekirse, enerji parçacıklarının ya da dalgaların bir vakum içerisinden, madde içeren bir ortama geçiş yapması olarak ifade edilmektedir. Radyasyon sınıflandırılırken bir maddeyi iyonize edip etmemesine göre sınıflandırma yapılmakta ve iki ayrı kategori altında incelenmektedir.

 

X ve Gama ışınları iyonize eden radyasyon olarak ifade edilirken radyo dalgaları, mikrodalga, ısı ya da görünür ışık ise iyonize etmeyen radyasyon olarak ifade edilmektedir. Bu ışıma 1900’lü yılların ilk döneminde Marie Cruie ve eşinin yaptığı çalışmalar ile tespit edilmiş, bugün ki adlandırma ile gelişen bir tanım aralığına ulaşmıştır.

 

Radyasyon Zararları ve Korunma Yöntemleri Hakkında Bilgi

Radyasyonun türlerine göre iyonize eden ve etmeyen olarak ayrı sınıflandırma yapılıyor olsa da her iki ışıma türü de organizmalarda zararlı olabildiği gibi doğal çevre üzerinde tahribat yaratarak önemli değişiklikleri meydana getirebilir. Bu açıdan bakıldığında radyasyonu başlı başına zararlı bir ışıma türü olarak değerlendirmek ancak kullanım alanlarına göre etki şeklini sınıflandırmak daha doğru olacaktır.

Radyasyonun Zararları, Etkileri

Radyasyonun etki mekanizmasına bakıldığında düşük radyasyon gücünde dahi etki oluşturabildiği, DNA’ya zarar vermesi nedeniyle canlı yaşamını doğrudan etkilediği görülmektedir. Ancak iyonize edilen radyasyonun iyonize etmeyen radyasyona oranla kıyaslaması yapıldığında, iyonize eden radyasyonun çok daha etkili olduğu görülmektedir. Depo edilebilen enerji birimine etki etmesi ise canlı yaşamının sonlanmasına neden olabilir.

 

Korunma yöntemlerine bakıldığında daha çok bazı hususlara dikkat edilmesi gerektiği görülmektedir. Örneğin LED ve LCD olarak nitelendirilen ekranların kullanılması, bilgisayar ya da diğer elektronik cihazlar ile belirli mesafeler tutulması, cep telefonu gibi araçlarda haberleşmenin kısa tutulması ya da kulaklık yardımı ile konuşulması önemlidir. Tüm bu uygulamalara ek olarak yaşam alanlarının mümkün olduğunca bu tür araçlardan arındırılması gerekir.

Radyasyon Nedir Konusunda ki Tanımımızın Yanı Sıra Zararları İle İlgili Paylaşılan Bilgileri Sizlerde Bilgileriniz ile güncellemek istiyorsanız yorumlarınızı bekliyoruz..

BİR CEVAP BIRAK