Radyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Radyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar?

Öğrenci Ders Notları
PAYLAŞ
Radyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nelerdir?

Günümüzde eğitim alanında yapılan seçimler hayatın ilerleyen döneminde kişilerin yaşam standartları ve kariyer olanaklarının belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Yapılan hatalı bir seçim yüzünden mezuniyet sonrası iyi bir kariyer fırsatı ile karşılaşmamak ve ya da düşük bir maaş ile çalışmak yapılan seçim ile bire bir ilgilidir. Çünkü ihtiyaç duyulan bir bölümden mezun olan kişi ile ihtiyacın az olduğu ve mezun sayısının fazla olduğu bir bölümden mezun olan kişinin alacağı maaş, iş imkanları ve kariyer olanakları farklı olacaktır.

 

Radyoloji İş İmkanları Hakkında Bilgi

Gerek devlet gerekse de özele bağlı olarak hizmet sunan hastanelerde yer alan önemli bir çalışma alanı olarak bilinen radyoloji bölümü, bugün, pek çok hastalığın belirlenmesinde ve tedavi yöntemlerinin ortaya konulmasında önemli bir misyon üstlenmektedir. Akademik anlamda iki yıllık bir süreç sonunda eğitimi verilen radyoloji bölümünde, mezun olan kişilerin oldukça geniş bir çalışma alanı bulunmaktadır.

Tekniker unvanı ile görev alan mezunlar, kamu ya da özel hastanelerde çalışabildiği gibi özel kliniklerde de görev alabilmektedir. Günümüzde gelişen teknoloji ve tıp alanında yaşanan gelişmelerle birlikte radyoloji bölümü mezunlarına olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Özellikle yetişmiş eleman ihtiyacının oldukça fazla olduğu görülürken iş imkanlarının da geniş olması önemli bir etkendir.

 

Radyoloji bölümünün temel amacı, gerekli araç ve teknolojinin kullanılarak hastalıkların teşhis edilmesidir. Bu konuda ihtiyaç duyulan eleman ve diğer teçhizatların gelişimi, radyoloji bölümü kapsamında verilen eğitimle mümkündür. Yalnızca tıbbi konularla ilgili olmayıp aynı zamanda bazı mühendislik dallarıyla da birlikte çalışılması gerekmektedir.

Radyoloji Bölümü Mezunları Ne İş Yapar? İş İmkanları Nelerdir?

Radyoloji Bölümü Mezunları Çalışma Alanları?

Radyoloji bölümünde eğitim alan kişilerin özellikle sayısal bilimlere karşı ilgili olması, aynı zamanda kullanılan araç ve gereçler göz önüne alınarak, bu alanda çalışmalar yapabilmesi gerekmektedir. Radyoloji Teknikeri unvanıyla mezun olan kişiler, eğitim aldıkları süreç içerisinde matematik, fizik, biyoloji ve kimya gibi temel bilimler; anatomi, fizyoloji gibi temel tıp bilimleri ve radyoloji meslek derslerinin eğitimini almaktadır.

Radyoloji bölümünden mezun olan kişilerin iş imkanlarına baktığımızda ise kamu ve özel hastanelerin ilk sıralarda yer aldığı görülmektedir. Bu alanlarda radyoloji bölümünde gerekli araç ve gereçlerin kullanımı konusunda görev alan kişiler aynı zamanda özel klinikler içerisinde de bu hizmetleri sunabilmektedir.

Radyoloji Teknikeri Maaşları 2017

D/K Hizmet Yılı Eğitim Durumu Net Maaş
10/2 Yeni Başlayan Ön Lisans 2.818 TL
9/1 Yeni Başlayan Lisans 2.868 TL
8/1 3 yıl Lisans 2.870 TL
7/1 6 yıl Lisans 2.919 TL
1/4 25 yıl ve üzeri Lisans 3.332 TL

Maaş hesaplaması yapılırken;
– Mezuniyet olarak Lisans mezunu, bekar ve çocuğu olmayan personel dikkate alınmıştır. Yapılan hesaplama işlemine sendika aidatı ve kalkınma öncelikli bölgelerde verilen ek ödeme dahil edilmemiştir.
Konuya dair görüş ve bilgilerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK