Radyonun İcadı, Gelişimi ve Önemi Hakkında Yazı

Radyonun İcadı, Gelişimi ve Önemi Hakkında Yazı

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ

Dünya Tarihinde Yapılmış Olan İcatlar Arasında En Önemlilerinden Biridir Radyonun İcat Edilmesi.

Radyonun İcadı, Gelişimi ve Önemi

Radyo, elektrik dalgalarının özelliğinden yararlanarak seslerin iletildiği sistemdir. Bir zamanların popüler iletişim araçları olan radyolar, televizyonların icadına kadar insanların haber alma ve eğlence kaynağıydı.

Günümüzde hala kullanılsa da o eski ihtişamlı zamanları eskide kalmış durumda. Yine de radyonun icadı, gelişimi ve önemi hakkında yazılan makaleleri okuduğumuzda, hala hayatımızda önemli bir yeri olduğunu görüyoruz.

Radyonun icadı

Radyonun İcadı ve Mucidi

Radyonun icadı Guglielmo Marconi’nin radyo dalgalarını havadan iletilebileceğini varsayması sonucu yaptığı çalışmalar ile olmuştur. Bir kablo veya tel olmadan bir yerden bir yere mesaj gönderebilmenin bir yolunu keşfetmişti.

Çalışmasında başka bilim adamlarının çalışmalarından da yararlanmaya karar verdi. Hertz tarafından icat edilen elektrik kıvılcımı jeneratörü ve Branly’nin icat ettiği dalga alıcı arasında bir iletişim kurarak 10 m uzaklıktaki bir kapı zilini çalmayı başarmıştır.

Radyoyu icat ettiğini ileri süren Nikolai Tesla, Olive Lodge gibi bilim adamaları olsa da tüm dünyada radyonun mucidi olarak Marconi kabul edilir. İtalya’da yürüttüğü çalışmalarda yeterli destek bulamayan Marconi İngiltere’ye gitmiş ve radyonun patentini burada almıştır.

Radyonun gelişimi

Lee De Forest ve Edwin Howard Armstrong Amerika’da radyo teknolojisini değiştirmiş ve geliştirmişlerdir. Tüpler ve devreler kullanılarak bugünküne yakın tasarımlar ortaya çıkarılsa da, 1947 yılında transistörlerin icadı ile bugün kullandığımız radyonun tam şeklini alması sağlanmıştır.

1955 yılına gelindiğinde ise hoparlörlerden gelen az sesin çalışmalar ile yükseltilmesi ile bu sorunu çözen bu iki bilim adamı radyonun gelişimini tamamlamış ve bugün kullanılan en gelişmiş halini icat etmişlerdir. Forest ve Howard’ın çalışmalarına rağmen radyo denildiği zaman akla gelen ilk isim Guglielme Marconi’dir.

Radyonun önemi

Radyo artık eski zamanlardaki kadar popüler olmasa da arabamızda hala dinlediğimiz, evde işlerimizi yaparken bir yandan da kulak kabarttığımız bize hoş vakit geçirten, hızlı bir şekilde bilgi almamızı sağlayan bir kitle iletişim aracıdır.

Radyo dinlerken, yurt içi ve yurt dışından haberler alabilir, sanatsal etkinlikler hakkında bilgi edinebilir, müzik programları ve günümüzde popüler hale gelmeye başlayan sanatsal programları dinleyebiliriz. Ayrıca olağanüstü hal ve felaketlerde toplumun yönlendirilmesini sağlamak gibi çok büyük faydaları da bulunmaktadır.

Radyonun icat edilmesi başka hangi icatlara öncülük etmiş olabilir sorusunu kısaca açıklayalım bu icadın yapılması ile birlikte bir çok başka icadın ortaya çıkma sürecinin önü açılarak yeni teknolojik gelişmeler karşımıza çıkmıştır.

Radyonun Bulunma süreci sonucunda günümüzde yoğun biçimde kullanılmakta olan Wi-fi, Bluetooht ve GSM Cep telefonları gibi teknolojiler hayatımıza girmiştir. Bu teknolojiler sayesinde Ses, Resim ve Veri iletişimi daha kolay bir şekilde yapılır olmuştur.

BİR CEVAP BIRAK