Richter Ölçeği Nedir Kısaca Açıklaması ve Tarihçesi Hakkında Bilgi

Richter Ölçeği Nedir Kısaca Açıklaması ve Tarihçesi Hakkında Bilgi

Coğrafya Konu Anlatımları
PAYLAŞ

Deprem Olduğu Zaman İlk Duyduğumuz Kavramlardan Biridir. 

Richter Ölçeği İle İlgili Özet Bilgi

Rihter ölçeği olarak telaffuz edilen bu sistem genel olarak deprem verilerini ve analizlerini ölçen bir cihaz olarak tanımlansa yanlış olmaz. Genelde de bu şekilde bilinir. Konumuzda bununla ilgili teorik ve detaylı kapsamlı bilgileri sizler için derledik.

 

Richter ölçeği veyahut mahalli magnitüd ölçeği, sismoloji´de kullanılan, dünya genelinde olan depremlerin aletsel büyüklüklerini ve sarsıntı oranını (magnitüd, İngilizce:magnitude) belirleyen ve sınıflara ayıran beynelmilel ölçüm birimi. Son zamanlarda, bilhassa büyük ölçekli depremlerde moment magnitüd ölçeği, Richter’in (“Rihter” okunur.) yerini almıştır.

 

Bu ölçek, 1935 yılında Charles Francis Richter ve Beno Gutenberg tarafından Kaliforniya Teknik Enstitüsü’nde (California Institute of Technology) tasarlanıp, öncelikle ML-ölçeği (mahalli magnitüd İngilizce:Magnitude Local) olarak isimlendirilmiştir.

 

Amerikan Sismoloji Derneği Bülteni´nde (Bulletin of the Seismological Society of America) “Bir aletsel yer sarsıntısı büyüklük ve sarsıntı oranı ölçeği” isimli (An instrumental Earthquake Magnitude Scale) ilmi yayımlamada, Charles Francis Richter´in ilk kez K. Wadati´nin 1931´de yayımladığı, “bir aletsel deprem ölçeği” fikrini Kaliforniya´da olan depremlerde uyguladığı belirtilmiştir.

 

Richter Ölçeğinin Açıklaması

Richter Ölçeği Nedir

Deprem büyüklük ölçeği yukarıya doğru sınırsız olsa da, bir jeolojik levhanın jeolojik enerji potansiyelinin, bilim insanlarına göre, tahminen 9,5 büyüklüğünü geçemeyeceği düşünülür. İzah olarak şu nokta öne sürülür: Her jeolojik levhada, vakit geçtikçe değişik derecelerde ve zamanlarda tektonik hareket ile jeolojik enerji potansiyali artmaktadır. Bu artış, levhalar rahat ve serbest şekilde hareket edemediklerinden, antipatik, çekici vb. kuvvetlerin levhalarda jeolojik enerji olarak saklanmasından, bir başka söylemle potasiyel enerji birikmesinen doğar. Yer sarsıntısı, jeolojik potansiyel enerjinin levhalarda daha fazla saklanamaması neticesi oluşur; böylelikle, levhanın en zayıf noktasından ani hareketle jeolojik enerji potansiyeli natürel yoldan azalır. Bu sanı uyarınca, dünyadaki mevcut jeolojik levhaların hiçbiri, 9,5’ten büyük yer sarsıntısı oluşturacak jeolojik enerji potansiyeline sahip değildir.

 

Rihter ölçeği hakkında geniş kapsamlı derlediğimiz bu konumuzda umarız yeterince bilgi sahibi olmuşsunuzdur. Rihter ölçeği nedir hakkında bilgi ve tarihçesi gibi yanıtların dışında sormak istediğiniz sorular varsa yorum kısmından bizlere iletebilirsiniz.

BİR CEVAP BIRAK