Roket Nedir ?

Roket Nedir ?

Hakkında Bilgi
PAYLAŞ
Roket Nedir, Roketin İcadı Hakkında Bilgi

Roketin İcadı ve Tarihsel Gelişimi İle İlgili Bilgi

Günümüzde adını oldukça sık duymuş olduğumuz roket, itme gücü oluşturan motora verilen genel bir addır. Roket içerisinde yer alan sıcak gazların, yüksek hızda püskürtülmesi ile devinim kazanan roket, uzay mekiği gibi araçlarda sıklıkla kullanılan bir araçtır.

 

Roket Nedir?

Roket, sıcak gazlar kullanılarak itme gücü kazandırılan bir motor çeşidi olup bugün ilk başta uzay mekikleri dahil olmak üzere benzeri pek çok araçta kullanılmaktadır. Özellikle oksijensiz ortamda çalışabilmeleri nedeniyle uzay araçlarında kullanılmaya başlanan roketler, momentum ilkesine uygun bir şekilde çalışmaktadır.

 

Askeri ve sivil amaçlarla kullanılabilen roketler temel olarak atmosfer dışında uzay araçlarının hareket edebilmesi amacıyla üretilmiştir. Çalışma prensibi incelendiğinde yakıtı biten bir roketin kazandığı hız sayesinde balistik kanunlara göre taşıdığı yüksek ayrılması ya da ayrılmadan yoluna devam etmesini sağlaması gerekir. Bugün kullanılan motorlarda sıvı ve katı olmak üzere iki ayrı yakıt türü kullanılmaktadır. Savaş amaçlı kullanılanları olduğu gibi yalnızca uzay araştırmaları için kullanılan türleri de bulunmaktadır.

Roket Resimleri

Roketin İcadı ve Bulunuşu?

Hakkında tam ve kesin bir bilgi sahibi olunmasa da barut ve roketin kullanılma dönemleri birbirine oldukça yakındır. M.S 1200’lü yıllarda Çinliler, ilk olarak kağıtlara ya da benzeri bir parçaya sardıkları barutu roket olarak kullanmıştır. Ancak kayıtlara geçen ilk roketin 1232 yılında Kayfeng kuşatmasında kullanıldığı, Avrupa’da ise 1258 yılında Köln’de kullanıldığı düşünülmektedir.

Roketler

  • Savaş Amaçlı Roketler: Savaşlarda kullanılmak gayesiyle üretilmiş olan ve atmosfer dışına çıkmayan roketler savaş roketleri olarak nitelendirilir. Sahip oldukları menzilleri bir birlerinden farklı olabilir. Füzeler roketlerin daha ileri seviyede ve geliştirilmiş olan bir türüdür.
  • Uzay çalışmaları için roketler: Dünya yörüngesine insan veya araç kullanmak için atmosfer dışına gönderilebilen roket türüdür. Bu tür yakıtları bitmiş olan parçalar kademeli olarak yere düşmektedir. (Örnek verecek olursak Türksat tarafından iletişim için kullanılan uyduları taşıyan Ariane5 )

Roketler hakkında bilgileri özet olarak sizlere sunduk.

BİR CEVAP BIRAK