Rom Nedir, Telefona Rom Yüklemenin Etkileri Nelerdir ?

Rom Nedir, Telefona Rom Yüklemenin Etkileri Nelerdir ?

Genel
PAYLAŞ
Rom Nedir, Telefona Rom Yüklemenin Etkileri Nelerdir ?

İçinde bulunduğumuz milenyum çağında artık eski nesil teknolojiler ikinci plana atılmakta ve her gün yeni bir teknolojik ürün karşımıza çıkmaktadır.

Ülkemizde 1990 yıllarda kullanılmaya başlayan GSM Teknolojisi ilk başta büyük boyutlu hantal ve sadece konuşmaya yarayan telefonlar ile karşımıza çıkmıştır, daha sonra zaman ilerledikçe renkli ekranlı ve fotoğraf çekebilen telefonlar en son ise akıllı telefonlar karşımıza çıkmaya başlamıştır. Akıllı telefon teknolojisi kendine has yeniliklerle karşımıza gelmiştir.

En fazla tercih edilen akıllı telefon yazılı olan Android yazılımında kullanılan telefon görsel menüsünü değiştirmek için Rom ismi verilen yazılımsal bazı değişiklikler karşımıza çıkar.

Teknolojiyi ve Cep Telefonlarını Seviyorum Diyorsanız bende bu yazımda eski zamanlarda Bilgisayar Derslerinde Sıklıkla Duyduğumuz Ancak Günümüzde İse Cep Telefonu Sektöründe Sıklıkla Duyulan Rom Kavramı Hakkında Merak Edilenleri Yanıtlayacağım.

Rom Nedir, Telefonumuza Rom Yüklemeli miyiz?

Rom Yükleme

Öncelikle ROM Nedir, Ne işe yarar bunu açıklamak lazım. Rom kelimesi İngilizceden dilimize geçmiştir ve açılımı Read only memory ‘dir yani üzerine yazım yapılamayan işlemci belleği anlamına gelir örnek vermek gerekirse Bios buna güzel bir örnek teşkil edecektir.

Tanımı her ne kadar üzerine yazım işlemi yapılamayan işlemci belleği dese de istisnai durumları vardır. Standart bir kullanıcı için bu bölümlerde işlem yapmak yada güncelleme yapmak kafa karıştırıcı olsa da. Uzmanlar ve bilgisayar meraklılarınca bu bölümlere hem güncelleme hem de oynama işlemleri gerçekleştirilmektedir. Telefonlarımızda ki işletim sistemleri de bunlara bir örnektir.

Her ne kadar Üretici firmalar bu bölümlerde oynama yapmamamızı istese ve güncellemeleri de kendileri tarafından verilse de bir çok yazılımcı ve meraklı bu işletim sistemlerini kendilerince değiştirmekte gereksiz gördükleri yazılımları silmekte ve ihtiyaç olduğunu düşündükleri programları ekleyerek yazılımı kendi düşüncelerine göre daha stabil hale getirmektedirler.

Peki Telefonumuza 3. Parti Bir Rom Yüklemeli miyiz?

Her ne kadar bir çok kullanıcı 3. Parti romların daha iyi olduğunu söylese de biz bu konuda karşı görüşteyiz.

Cihaz geliştiricileri yazılım için ayrı bir birim oluşturup cihazda kullanılan işletim sistemini 10’larca yazılımcı ve mühendise kodlattırıyorlar. Oysa 3. Partı Romlar 1 yada 2 kişi tarafından geliştirilen amatör ruhlu yazılımlardır. Bu sebepledir ki orijinal Rom daima iyidir.

Ancak şöyle bir problem varki cihaz üreticileri satmış oldukları cihaza 1 yıl en fazla 2 yıl güncelleme göndermekte ve bu sürenin sonunda güncelleme vermeyi kesmektedirler.

Bunun nedeni sizleri yeni çıkarttıkları cihazları satın almaya yöneltmektir ki bu hiç hoş bir durum değildir. Hal böyle olunca cihazınız güncelliğini kaybetmiş ve günün gerekliliklerini karşılayamaz hale gelmiş ise çareyi 3. Parti Romlar da aramakta alternatif bir yol olarak görülebilir.

Ali ÜNAL

BİR CEVAP BIRAK