Sağlık Sektöründe Meydana Gelen Şiddeti Nasıl Azaltabiliriz

Sağlık Sektöründe Meydana Gelen Şiddeti Nasıl Azaltabiliriz

Sağlık
PAYLAŞ

Her sektörün kendine özgü sorunları vardır. Ancak bazı durumlar vardır ki neredeyse bütün mesleklerde temel sorunlardan biri olmakla birlikte sağlık sektöründe daha sık olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Bu ne diyecek olursanız Şiddet desek bir çoğunuz televizyonlarda saldırıya uğrayan doktorlarımızı ve sağlıkçılarımızı görürsünüz. peki ne yapabiliriz sağlık sektöründe ki şiddeti azaltmak sonlandırmak için.

Sağlıkta Şiddeti Azaltmak İçin Yapılacaklar

Öncelikle hasta ve yakınlarını  sağlık çalışanının eğitimine ve kendine güvenmesi gerekir. Hastalığın ağır olduğu durumlarda hasta ve yakınları daha gergin olduğundan panik, sinir, endişe ve stresle beraber daha çok şiddete başvurmaktadır.

 

Çaresizlik ve kederli hisseden bireylere bu anlamda psikolojik anlamda destek de olunması şiddeti azaltacak unsurlardan biri olarak karşımıza çıkar.

Sürekli agrasif ve bencil davranan hasta ve yakınları sağlık personellerinin ruhsal durumlarını da olumsuz etkileyeceği gibi hastanede stresli bir ortam oluşmasına neden olacaktır.

Şiddet sorunuyla karşı karşıya kalan sağlık personeli kendini tedirgin ve güvensiz hissedeceğinden hata yapma oranları da artar.

 

Sağlık hizmetlerinde yaşanan şiddet olaylarının tamamen engellemesi ne kadar güç olsa da bu durumun geniş etkileri göz önünde bulundurularak en azından azaltılması gerekmektedir.

Çünkü sağlık hizmeti veren kişilerle yaşanan şiddet olayı sadece hastayı değil diğer tüm sağlık personellerini ve hastaları da olumsuz etkileyecektir

Sağlık Sektöründe Meydana Gelen Şiddeti Nasıl Azaltabiliriz

Sağlıkta şiddet olaylarına neden olan problemlere baktığımızda kişilerin uzun süre sıra beklemek zorunda kalmaları, muayene sıralarının verdiği tahammülsüzlük ve bireylerin kötü bir haber aldıklarında sağlık personeline şiddet uyguladığı görülmektedir.

Aynı zamanda bireylerin şiddeti engellemenin mümkün olup olmadığı yönündeki görüşlere baktığımızda kişilerin çoğunun bu şiddetten her hangi birine başvurdukları görülmektedir.

 

Bireylerin bir kısmı şiddet uyguladıktan sonra pişman olduklarını belirtmelerine rağmen bir kısmı ise kendilerini haklı görerek pişman olmadıklarını söylemişlerdir.

 

Bireylerin sağlık çalışanlarından beklentileri çok fazladır. Bireylerin çoğu sağlık personellerinin onları dinlemesini ister. Sağlık çalışanları iş yoğunluğu nedeniyle daha hızlı davranmaktadır.

Bu da hastalara zaman ayırmalarına engel olmaktadır.  Sağlık personellerinin kendi arasında konuştuğu sağlık terimleri bir süre sonra onlar arasında normalleştirilmiş bir hal alabilir.

Fakat halkın bu terimleri anlaması güç olduğu için bireylerin çaresizliği ve endişeleri giderek artacağından şiddete başvurmasının nedenleri arasındadır.

Ayrıca bireylerin kendilerine saygılı olmayan ve kaba tavırlarla hitap eden bir personelle karşılaşması bireyleri şiddet uygulaması için kışkırtan bir unsur olarak karşımıza çıkmaktadır.

Unutmayın ki sağlık çalışanların ellerinde sihirli bir değnek yok.Tüm sağlık camiası canla başla işini yapmaktadır.

Yeri geliyor ailesini ihmal ederek hastalarla ilgilenmektedir.Şiddet hiçbir şeye çözüm değildir.Her şey doğru diyalog kurmaktan  geçer.

Zor ve sıkıntılı meslek icra ediyorlar.Hasta bir insanı iyileştirmek,hasta yakınlarına yetişmek,bunlara rağmen birde şiddete maruz kalmak.

Şiddet uyguladığınız kişiye sizde bir gün muhtaç  olabilirsiniz bunu aklınızdan hiç çıkarmayın.

Gül Bilgin Tursun

BİR CEVAP BIRAK