İyi ve Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalı ?

İyi ve Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalı ?

Sağlık
PAYLAŞ
Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalı

İnsan hayatında sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemi günden güne kendini daha fazla göstermekte. Sağlıklı bir yaşantı için düzenli bir şekilde beslenmek gerektiği konusunda bir çok insan artık daha bilinçli bir şekilde hareket etmekte. Günlük yaşantı içinde öğünlerden en önemli öğün hangisi derseniz bir çok uzman kahvaltı en önemli ve gerekli olan öğündür demektedir. Güne güzel ve dinç başlamak için her sabah mutlaka sizin için gerekli olan besinlerin yer aldığı bir kahvaltı sizi günün tüm zorluklarına karşı daha dirençli kılacaktır.

 

Kahvaltının Önemi Nedir

Güne zinde başlamak ve günü verimli bir şekilde geçirebilmek için öncelikle iyi bir kahvaltı yapmanız gerekir. Bu yaşadığınız yere ve sahip olduğunuz şeylere göre değişken bir konu olsa da ortalama bir ifade ile herkesin ulaşabileceği yiyeceklerden oluşmaktadır.

Sağlıklı Olmak İçin Nasıl Kahvaltı Yapılmalı?

Kahvaltı Nedir illa ki yapmamız mı lazım diyenleriniz olabilir. Kahvaltı yalnızca uyku sonrasında gerçekleştirilen bir aktivite olmamakla birlikte günün nasıl geçeceğini belirleyen önemli etmenlerden birisidir. Düzgün ve yeterli bir kahvaltı yapıldığında iş veriminiz artacağı gibi aynı zamanda çok daha sağlıklı bir yaşama sahip olacaksınız.

Sağlıklı Kahvaltı Nasıl Olmalı

Yine yapılan araştırmalarda uzmanlara göre kahvaltıyı düzenli olarak yapan kişilerin şeker ve obezite gibi sağlık sorunlarına yakalanma oranının oldukça düşük olduğu görülmüştür. Ancak bunu sağlamak için nitelikli bir kahvaltı yapılması ve ihtiyaç duyulan enerjinin karşılanması gerekir.

Kahvaltınızda hazırlanacak porsiyonun mutlaka kararlı olması gerekir. Bunun için tam tahıllı karbonhidrat, süt ürünleri, yüksek kalsiyumlu yiyecek ya da meyvelerden oluşması mümkün. Ortalama güne 300 kalori ile başlamak ise ideal bir seçenek olacaktır.

Örneğin kahvaltı tabağınızda bir kase kadar lifli tahıl gevreği, bir avuç kadar çilek ve az yağlı süt olması yararlı olacaktır. Yine hızlı başlamanız gereken bir günde tam tahıllı ekmekten hazırlanacak bir tost ile yağsız yoğurt tüketmeniz öneriliyor.

  • Süt ve süt ürünleri:  Miktar 1 porsiyon. Normal süt veya süt tozu, yoğurt, kefir.
  • Peynir veya yerine geçebilecek bir gıda: 2 porsiyon. İnce bir dilim peynir, 1 yumurta, ince bir dilim salam veya bir sosis.
  • Un veya tahıllar: 1 porsiyon. Mısır ekmeği, normal ekmek, tost, kraker veya kahvaltılık gevrek.
  • İçecekler: 1 bardak. İster bir bardak portakal suyu, isterseniz de en sevdiğiniz meyve suyundan veya bir bardak sıcak bir içecek.
  • Meyve: 1 porsiyon.

Sizler için kahvaltı konusu ile ilgili yararlı bilgileri aktardık.

BİR CEVAP BIRAK