Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Sahte Para Nasıl Anlaşılır?

Ekonomi ve Borsa Yorumları
PAYLAŞ
Sahte Parayı Gerçeğinden Ayırt Etme

Günümüzde insanları sıkça tedirgin eden konulardan birisinin sahte para olduğunu görüyoruz. Bir insan için çalışarak emek vererek kazandığı parayı bir kalpazanın hazırladığı ve bir dolandırıcının piyasaya sürdüğü sahte para yüzünden kaybetmesi kadar üzücü bir durum olabilir mi ? Avrupa ülkelerinde bu konu ile ilgili olarak eskiye oranla çok daha gelişmiş güvenlik standartları ve tedbirleri kullanılmakla birlikte ülkemizde de son dönemde yapılmış olan yeni güvenlik uygulamaları sonucunda oldukça önemli oranda sahte para kullanımının azaldığı görülmüştür. Ancak halen piyasada yer almakta olan TL, Dolar ve Euro gibi para birimleri göze çarpıyor.

 

Türk lirasında paranın sahte olup olmadığını anlamak nispeten dolar ve euro’ya oranla çok daha basit görünmektedir. Genellikle para sayma makineleri, bankalarda bulunan düzenekler ve klasik sahte para kalemleri, bu para birimlerinin sahte olup olmadığını belirleme noktasında önemli çözümler sunuyor. Fakat bu çözümlerin yetersiz kaldığı halleder bankamatiklerde bile sahte para sorununun yaşanabildiği görülüyor.

 

Sahte Dolar, Euro ve Türk Lirasını Anlama

Sahte dolarda göze çarpan ilk konu hiç kuşkusuz kağıdın kalitesi olacaktır. Düz, A4 formatında olan kalıplar dışında gelişmiş harmanlama yöntemlerinde dahi kağıdın kalitesi kendini belli etmektedir. İkinci adımda para üzerinde yer alan değerin her iki yüzde de yazması gerekmektedir. Yine 10, 20 ve 50 dolarlık banknotlarda paranın ışığa tutulması durumunda köşe bölgesinde renk değiştiren bir bant olduğu görülecektir.

Sahte Dolar, Euro, TL Nasıl Anlaşılır

Sahte Euro’ya baktığımızda dolardan büyük bir farklılık olmasa da hologram ve renklerin önemli olduğu bilinmektedir. Nispeten sahte bir para da gerçeğine oranla bulunan hologramın daha mat olduğu görülebilir. Yine renkler açısından baktığımızda 5€ (gri), 10€ (kırmızı), 20€ (mavi), 50€(turuncu), 100€(yeşil), 200€(sarı) ve 500€ (mor) renklere sahiptir. Ayrıca sayılı olan her banknotun kendine ait bir ölçüsü de bulunmaktadır.

Sahte TL’ye baktığımızda diğer yöntemlerden farklı olarak yine her para biriminin kendine özgü bir rengi bulunması, paraların arka ve ön yüzlerinde yer alan birimler ile açıklamaların sabit olması gerekir. Ayrıca paranın üzerinde yer alan şeridin, dokunulduğunda kabartma hissi vermesi, ışığa tutulduğunda iç bölgede Atatürk resminin görülmesi gerekmektedir.

2 YORUMLAR

  1. Sahte Parayı artık bankalar bile yemeye başlamış euro hesabı açıyım dedim banka parayı en erken bır hafta sonra kullanabilirsin dedi merkez bankasına gidip onaylanınca kullanabilcekmişim.

  2. Sahte Euro çoğalmış banka almıyor Yada 5 gün bloke koyuyor merkez bankasına yolluyormuş onlar anlamıyorsa biz nasıl anlıyıcaz.  / 

BİR CEVAP BIRAK