Saklambaç ve Körebe Nasıl Oynanır ? Oyun Kuralları Nelerdir

Saklambaç ve Körebe Nasıl Oynanır ? Oyun Kuralları Nelerdir

Faydalı Bilgiler
PAYLAŞ
Körebe Oyunu

İnsan hayatının en güzel geçen dönemlerinin başında gelir çocukluk dönemi. Tasa ve kaygılardan uzak okul, ev ve oyun arası geçen günlerdir o günler. Okuldan çıkıp hızlıca koşar evin yolunu bulup üzerimizdeki önlükleri atıp sokağa oyun oynamaya koştuğumuz günlerdir. Günümüzde bir çok çocuğun tabletler, cep telefonları ile uğraştığını onlar için hazırlamış mobil oyunları oynadığını düşünürsek eskinin çocuk oyunlarını tekrar hatırlatarak teknoloji çağının çocuklarına bir nebze olsun sokakta ki hayatı anlatmak istiyoruz.

 

Saklambaç ve Körebe Nasıl Oynanır

Saklambaç ve körebe oyunu en az iki kişiyle oynanan oyunlardır. İkisinde de birer ebe vardır ve bu ebenin görevi diğer arkadaşını veya arkadaşlarını bulmaktır. Körebe oyunu daha çok hareket, saklambaç ise saklanmak gerektiren bir oyundur.

 

Saklambaç oyununda, ebe gözlerini kapatır ve içinden yüze kadar sayar. Bu sürede diğer oyuncular saklanmış olmalıdır. Yüze kadar sayan ebe gözlerini açar ve diğer arkadaşlarını aramaya başlar. Gördüğü kişilerin adını söyleyerek onları yüze kadar saydığı yere vurmak suretiyle sobeler. Kişinin adını yanlış söylerse çamlak – çömlek patladı denir ve ebe bir sonraki el tekrardan yumacaktır. Eğer çamlak – çömlek patlamazsa ve ebenin gördüğü kişi, ondan daha hızlı davranarak ebenin vurması gereken yere vuracak olursa sobelenmemiş olur ve bir sonraki el o kişi yummayacaktır. Bütün oyuncular sobelendikten yahut ortaya çıktıktan sonra ebe sobelediği kişiler arasından bir sonraki el için yeni bir ebe seçer. Saklambaç oyunu bu döngüyle devam eder.

Saklambaç Oyunu

Körebe oyununda, ebenin gözleri bir kumaşla bağlanır ve oyun başlar. Körebe oyununda diğer oyuncuların yerleri sabit değildir ve ebeden kaçmaya çalışırlar. Ebe birini yakalarsa eğer, yakaladığı kişi artık ebe olacaktır. Körebe oyununun açık alanlarda oynanması ebe açısından tehlikeli olacağı için kapalı alanlarda oynanması tavsiye edilmektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise ebenin gözlerinin iyice bağlanıp bağlanmadığıdır. Keyifli bir oyun için bu şartların yerine getirilmesi gereklidir.

 

Not: Anneler ve Babalar kısa bir tavsiyemiz olacak sizlere belki şımarmamaları ve uslu durmaları için, belki o an uğraşacağınız bir iş olduğundan çocukların size karışmaması için onlara verdiğiniz telefon ve tabletlerin yerine onlara dışarıda bir hayatın olduğunu ve her şeyin sanaldan ibaret olmadığını gösterin. Çıkıp çocuklarınızla oyunlar oynayın ki sokağın ve dışarıda ki hayatın ne olduğunu sizlerle görüp asosyal insanlar olmasınlar.

BİR CEVAP BIRAK